„Honnan tudhattuk a jövőt,
mert mind egyetértettünk, ha láttuk őt:
Ez elveszítette az eszét.
Ez a lány hiába szép, hiába szép !”
Bereményi Géza – Dés László: A hiába szép - 1985 ((https://www.youtube.com/watch?v=Myb5v8AFROk)
Átírni egy ország alkotmányát – csak azért, hogy a közterületekről kitilthatók legyenek a hajléktalanok…
…Magyarok, mikor veszitek már észre, hogy egy megbomlott elméjű ember uralkodik rajtatok? Mikor dobjátok már ki az Országház ablakán az ennek az embernek a nevével fémjelzett rendszert – mint a derék prágaiak szokták hasonló esetekben? Magyarok, hát veletek tényleg bárki bármit megtehet? És: mikor veszitek már észre, hogy ezt a szegény Orbán Viktort bűnözők egy csoportja csak azért tartja maga elé, hogy a hatalma által kirabolhasson titeket?
Aki már korábban is olvasta írásainkat itt, a blogon, az tudhatja: mi mindig is amellett álltunk ki, hogy nem elég a jelenlegi kormányt leváltani, arról is jó előre gondoskodnunk kell, hogy az utána következő(k) minőségileg sokkalta jobb(ak) legyen(ek) majd. Emiatt aztán gyakran illettük kritikával az ellenzéket: a különféle pártokat és mozgalmakat, valamint azok vezetőit, akik (fogalmazzunk így) „csak egy bizonyos mélységig”, illetve csak bizonyos részigazságok mentén foglalkoztak az ország sorozatos félresiklásainak okaival, ezért aztán az általuk elképzelt megoldások sem hozhatnak teljes körű javulást. Mindig is hangsúlyoztuk egy komplex, koherens társadalmi program szükségességét…
…Azonban van egy határ, amit átlépve már tulajdonképpen mindegy, hogy van-e készen ilyen tervünk, mert onnantól már mindennél fontosabb az, hogy a további károkozást megakadályozzuk. Azért mindegy, hogy van-e tervünk az „azutánra”, mert Orbánéknak van tervük – és képesek a hatalom birtokában és a hatalmuk fenntartása érdekében bármikor bármiféle „új tervváltozattal” előjönni.
…Mint az Alaptörvény esetében is tapasztaljuk!
Egy alaptörvény funkciója nem az, hogy abba folyamatosan beleírjanak szubjektív lázálmokat. Nem szabad megengedni a nép által adott hatalom ideiglenes birtokosainak azt, hogy ezzel a hatalommal a saját frusztrációikat, és/vagy a saját „haveri körük” aljas kis céljait/mániáit bealkotmányozhassák, azt a látszatot teremtve így, mintha onnantól az adott dolog már kikezdhetetlenül és kritizálhatatlanul alkotmányos lenne – mert nem az!
Az alaptörvény egy egész társadalom közös igazságait és az egész társadalmat működtető legalapvetőbb mechanizmusokat írja le – azokat, amelyek az adott társadalom túlnyomó többségének hosszú távú érdekeit szolgálják. Ebből az következik, hogy ha vannak mégoly erős vélemény- és érdekkisebbségek is a társadalmon belül, azok véleménye és érdekei mégsem kerülhetnek bele az alaptörvénybe, ha ezzel más csoportok jogos és ésszerű érdekei sérülnek – és: ha sérül az általános emberség és igazság is. Az alaptörvény ebben különbözik a diktátumtól.
A demokrácia pedig abban (is) különbözik a diktatúrától, hogy a hatalom birtokosai miképpen bánnak a társadalom alapjait képező elvekkel. Egy társadalmi berendezkedést onnantól már semmiképp sem lehet demokratikusnak tartani, amikortól a hatalom:
Ma Magyarországon mindkét ismérv megvalósult – így hazánk az Európai Unió egyetlen tényleges diktatúrája. Amikor az EU alapjait lerakták azok a szegény, a kelet-európai „sajátos észjárásban1” járatlan északnyugat-európai politikusok, azt hitték, hogy a demokrácia elvei mindenkinek fontosak és természetesek, és hogy a kelet-európai népek is csak „vi coacta2” éltek korábban nemdemokráciákban – ám ha az elnyomó hatalom eltűnik a fejük felől, akkor ott is, náluk is előjön a demokratikus emberi alaptermészet és stabil, önfenntartó plurális demokráciák jönnek létre. Azonban: az emberi alaptermészet nem feltétlenül demokratikus. (Erről írtuk korábban itt részletesen: Az LMP politikája: lehetetlen! - http://progressziv.blog.hu/2012/11/19/az_lmp_politikaja_lehetetlen) Ráadásul: Kelet-Európában a társadalmi és mentalitásbeli hagyományok sem demokratikusak, nem erre áll rá spontán módon az emberek esze – és a hatalmat birtoklóké sem! Itt nincsenek masszív, közös tapasztalatok arról, hogy miért éri meg mindenkinek hosszabb távon demokratának lenni – itt csak autoriter rendszerekről van az a tapasztalat, hogy ha ezekben sikerült felülre keveredned, akkor maradj ott, ameddig csak bírsz, mert ha megbuksz, akkor alul megint rossz lesz neked.
Nem számoltak ezzel a jó nyugati urak… És most itt állnak formális, reguláris fegyverzet híján Orbánnal szemben. Sőt: közülük egyesek még most sem tudják vagy akarják felfogni, mivel is van dolguk… Ezért nem várhatunk arra, hogy „Majd az EU…” – csak magunkra számíthatunk, ha úgy érezzük, nem jó nekünk Orbán rendszere.
Most tüzet kell oltani – és kihajtani a városból a gyújtogatókat… Mert minél tovább maradhatnak, annál több kárt okoznak. A gyufa és az alkotmány nem játékszer és egyik sem való gyereket és bolondok kezébe – mint ahogy olyanokéba sem, akik nyerészkedni akarnak a leégett házak után maradó üres telkekkel… Megértem én azokat, akik még manapság is aggályosan és óvatoskodva mérlegelik azt, hogy kivel fogjanak össze és kivel ne. De mi az alternatíva? Még négy év orbánizmus – vagy még inkább: kiiratkozás Európából…
…Lehet-e vajon az demokrata, aki azzal, hogy méricskéli más demokraták demokratizmusát, egy virtigli antidemokrata rendszer továbbélésének esélyét növeli? Itt most és a következő két évben nem „elméleti demokratákra” lesz szükség. Szörnyű dolgot mondok: lehet. hogy még „Szanyi kapitány” is jobb demokrata MOST, mint Schiffer András? Lehet, hogy kisebb veszély MOST Bajnai félszegsége, az Együtt 2014 összetákoltsága, programtalansága (a kormányváltást követő időkre), Mesterházy és az „ős-szocik” taktikázása és (újbóli) hatalomba kerülési vágy/mániája, mint ha várunk a „Tökéletes Megoldásra”? Lehet, mert ha 2014-ben marad a Fidesz (esetleg a Jobbikkal karöltve, hogy meglegyen a többsége?), akkor még egyre nehezebb és nehezebb lesz visszademokratizálni, visszaeurópaizálni és nem utolsó sorban fenntartható gazdasági növekedésre ösztökélni az országot.
Lehet, hogy Bajnaiék és a szocik valamiféle bizarr buliban gondolkodnak, ami nem lesz igazán sokkal jobb, mint az „elmúltnyolcév” volt – de sokkal könnyebb lesz egy IGAZ DEMOKRATA ERŐT felnevelni Bajnai és a szocik alatt, mint Orbán és a Fidesz(-Jobbik?) alatt lenne. Lehet, hogy ez a „cerberus” (ld. erről itt: Ellenzéki cerberus? - http://progressziv.blog.hu/2012/01/30/ellenzeki_cerberus) nem fogja (és talán nem is akarja) véghezvinni azt a mentalitásváltást, amitől a magyar társadalom kapcsolati alapú-kontraszelektáltból polgári-teljesítményalapúba mehet át, de legalább nem is fogja akadályozni ezt az átmenetet egy, a társadalmat „lefojtani” akaró „maffiaelit”. Legalább nem zárják majd le „sarkalatos törvényekkel”, extrém szűkre szabott államilag támogatott felsőoktatási férőhely-számmal és mindent átható kriptaszaggal a társadalmi mobilitást és a kreativitást.
…Nem bízom Bajnaiékban, nem bízom a szocikban, látom, hogy a Milla és a Szolidaritás milyen (khm…) célszerűtlen – de azt meg tudom, hogy nem szabad még négy, vagy kitudja mennyi évre meghagyni a hatalmat bolondok és maffiózók csoportjának kezén. Mert Bajnaiék nem akarnak leválthatatlan elit lenni – ellentétben az Orbán körül csoportosulókkal.
Volt még régen, évekkel ezelőtt, még az első Gyurcsány-kormány alatt és a 2006-os választások idején egy sokat elismételt mondásom: „Az Magyarország baja, hogy választhatunk a gazemberek és a pszichopata gazemberek között!” Így volt, így is lett: 2006-ban gazembereket választottunk, 2010-ben pedig a pszichopata gazembereket. És míg az első csoport csak lopni szeretne, a másik még azt is elvárná tőlünk, hogy a lopásaik ellenére is szeressük, tiszteljük és féljük őket.
No, nem! Akkor már inkább a nem-hatalommániás kérdőjelesek!
…És mit tehetünk annak érdekében, hogy minél kevésbé tudjanak a „demokratikus ellenzék” szereplői majd lopni, és hogy minél több lehessen a következő négy évünkben a fejlődés? Nos: minél több olyan embernek kell tevőlegesen bekapcsolódnia ebbe a demokrata ellenzékbe, akikben több és más van, mint az „ős-szocikban”, többet és mást is tudnak, mint csupán „makrogazdaságban gondolkodni” és jóval céltudatosabb, alaposabb szervezők, mint az „alternatív ellenzéki csoportok”!
Demokrácia és polgári társadalom demokratáktól és polgári mentalitású emberektől lesz – és ez vonatkozik a magát demokratának és polgárinak hirdető politikai erőkre is: oda is kel ez az emberanyag.
…Aki pedig csak a partvonalon várja, hogy „Majd Bajnaiék megcsinálják…!”, az ne lepődjön meg, ha amit meg fognak csinálni, az esetleg erősen fog hasonlítani az „elmúltnyolcévre”. Az, aki csak kívülről várakozik és reménykedik, de tenni nem akar, az ne lepődjön majd meg, ha – na, vajon miért? – nem tud beindulni a gazdaság, ha nem erősíti meg a hatalmi elit a tisztességes versenyt és ha majd a következő ciklusban is csak növekszik a lemaradásunk az (úgy néz ki, hogy) 2020 után föderációba átmenő EU-magtól.
Nyugati polgárok szeretnétek lenni? Akkor csak két dolgot tehettek: vagy elmentek a „létező nyugatra” (már aki kell közületek…), vagy elkezdtek itt a nyugatihoz hasonló hozzáállással élni – és politikát csinál(tat)ni! Avagy – egy másik régebbi és gyakran ismételt mondásomat idézve – „Ha úgy akartok élni, mint a németek, akkor úgy is kell élnetek!”
1 A „saját, csak ránk jellemző látásmódot” Orbán Viktor említette 2009. szeptember 5-i, a kötcsei Polgári Pikniken elmondott beszédében (a teljes beszédet ld. itt: http://www.hirextra.hu/2010/02/18/megorizni-a-letezes-magyar-minoseget-orban-kotcsei-beszede-szorol-szora/), ahol így fogalmazott: „…Nézetem szerint ugyanis a mindenkori ideális magyar kormányzatot annak a felismerésnek kell vezetnie, hogy a magyarok közössége, s egyáltalán a létezés magyar minősége többek között abból ered, hogy rendelkezünk egy saját, csak ránk jellemző látásmóddal, ahogyan leírjuk, megértjük, érzékeljük és kifejezzük a körülöttünk lévő világot. Természetesen a maguk módján mások is leírják, értelmezik és kifejezik a világot, de mintha az valahogy mást jelentene. Ha úgy tetszik, az másfajta művekben ölt testet. De meggyőződésem, hogy így leírni, megérteni és kifejezni a világot rajtunk kívül más nem tudja…”
2 Erő(szak) hatására
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek