„Nagyon nehéz egyszerre játszani az omnipotens vezért, és a szegény megtámadott áldozatot.”
Egy mai Facebook-komment
„Puccskísérlet zajlott ellenem, a CNN is benne volt!” – ha ez a mondat a pszichiátrián hangzik el, akkor üldözési mánia, ha viszont a Fidesz frakcióülésén, ráadásul a miniszterelnök szájából, akkor politika.
…Úristen: lehet, hogy nálunk most ez a kettő ugyanaz? Ha ez így van, ha ez igaz, akkor mi vagyunk az igazi bolondok, akik hagytuk és mindmáig eltűrjük ezt az állapotot – és egy ilyen elmeállapotban lévő alakot a kormány élén.
Valóban: bolondok vagyunk. Bolond az, aki nem képes a valóságban a legelemibb érdekeinek megfelelően cselekedni – és mi, magyar választópolgárok elég régóta nem vagyunk erre képesek…
…De térjünk vissza Orbán Viktor szavaihoz! A beszéd igazán fontos kijelentése nem a „puccskísérlet” volt, hanem a társadalmi vízió, a megmaradó-megőrizhető „centrális erőtér” elképzelése és az ennek megőrzésére kitalált-keresztülhajszolt „új alaptörvény-alapú” rendszer. Mivel Orbán egész elképzelésrendszerének ez az új alaptörvény lenne a fundamentuma, ezért mielőtt Orbán konkrét kijelentését elemeznénk, nem árt végiggondolni, mi is a helyzet ennek a fundamentumnak a szilárdságával, a létével?
Nos, a helyzet az, hogy jelenleg nincs Magyarországnak érvényes alkotmánya. (Azt a vitát most felesleges kinyitnunk, hogy vajon az 1989-es alkotmány érvényes-e – ugyanis a Fidesz-kormány reményei, lehetőségei és a mi teendőink szempontjából elegendő annyit tudnunk, hogy a 2011-es alaptörvény nem él…) Ez önmagában még nem lenne baj: vannak országok, amelyek ellehetnek enélkül – ha létezik és működik egy erős, egészséges polgári közmorál, amely mindenféle papírra vetett, jogászok és politikusok által kifundált irománynál erősebben hat. Ezekben a társadalmakban ugyanis ezt a közmorált „az anyatejjel szívják magukba” a leendő polgárok és számukra emiatt hasonló belső gátak állnak a „hagyomány-alkotmány” megsértésének útjában, mint mondjuk az anyagyilkosságéban… Mert mi is az alkotmány funkciója? A polgárok együttélésének legalapvetőbb szabályait tartalmazza – és ez remekül pótolható azzal, ha az állampolgárok egy működő közösség tagjainak érzik magukat világéletükben…
Nálunk azért származhatnak komoly bajok az alkotmánytalanságunkból, mert éppen az előbb említett polgári-közösségi morál hiányzik. Az anyagyilkosságot itt is letiltják ősi emberi ösztöneink – de ennél tovább a bennünk élő tiltások nemigen terjeszkednek. Nem számít igazán bűnnek, ha valaki kicseszik a közösségével: adót csal, irányjelzés nélkül vált sávot, bringával áthajt a piroson – vagy épp „centrális erőteret” épít ki, „saját használatra”… A közösséget, annak (igazából meg sem fogalmazott) érdekeivel együtt sokan csupán „akadályként” érzékelik, amelyet megkerülve, semmibe véve érhetik el „saját boldogulásukat”. Egészséges társadalmakban az emberek a többiekhez viszonyulva határozzák meg magukat – nálunk inkább a többiek ellenében. És ez óriási különbség!
…Ám az ember közösségalkotó állatfaj, ezért ösztönei tiltakoznak az atomizált társadalom ellen. Ez előbb „csak” pszichés, viselkedési problémákban mutatkozik meg (amit jól láthatunk maguk körül – esetleg sokan magukban is), de aztán előbb-utóbb génjeink beindítják a spontán „hordába verődést”: akármennyire is küzdünk ellene, kialakulnak a közösségek. Ez ugyanolyan erős természeti törvény, mint a gravitáció.
Mi sem bizonyítja ezt ékesebben, mint hogy még a bűnözők is csoportba verődnek – például a Fideszbe!
…És most jöjjön akkor e szervezet és vezetője, Orbán Viktor fentebb már említett társadalmi víziója, amelyről ezúttal Egerben beszélt, az alábbiakat találván ott tegnap mondani:
„…az új alaptörvényre épülő berendezkedés stabil, lényegében visszafordíthatatlan, hanem azért is, mert megosztott, illetve "gyakorlatilag nincs" ellenzék, vagyis az ő szavaival élve: "működik a centrális erőtér".”
Súlyos szavak! Mintha azt állítaná, abban reménykedne az illető, hogy amit „alkotott”, az „örökre megmarad” – és persze ha nem is örökre, de jó hosszú ideig az ő érdekkörét fogja szolgálni. És abban is bizakodik, hogy ez ellen nem lesz képes semmiféle szervezett erő fellépni és ezt a helyzetet megváltoztatni. Amit a maga korlátos logikájával megtehetett a változtathatóság ellen, azt az elmúlt évben megtette.
Ezzel (számára) csak az a baj, hogy a dolgok nem így működnek egy emberi közösségen belül. Az emberi közösségeknek nem természetes állapotuk az atomizáltság (ahogy fentebb írtam) és a „társadalmi gravitáció” hamarosan összetereli azt az ellenzéket, amelynek jelenlegi nemlétét a Fidesz főnöke emlegette. Amikor Orbán „centrális erőteret” akar működtetni, akkor valójában a természet törvényei ellen lázad: mintha egy kézi ventillátorral akarná elfújni a hurrikánt. Mert ugyan mit ér 7 millió év génjeinkbe kódolt kooperativitása ellenében egy olyan szervezet, mint a Fidesz és egy olyan illegitim alaptörvény, amit ez a szervezet összetolt tavaly?
Orbán rendszere azért rendkívül instabil, mert arra épít, hogy az emberi természet hosszú távon is elviseli az érdekei és génjei ellenében fennálló „centrális erőteret” – és ez nincs így. Valószínűleg az lehet az (egyik) oka annak, hogy Orbán nem számol ezzel, mert ő (és környezete) oly keveset tud az emberi viselkedés evolúciós alapjairól – ők csak a frusztrált magyar ember viselkedését ismerték jól és annak „ösztöneire” építették a maguk „sikerét”. Ám ezek a frusztrációalapú „magyar választói ösztönök” éppen a hosszú távú sikertelenségünk következtében kezdtek működni: azért „működtetjük” magunkban ezeket, mert általuk véljük-véltük elkerülni a további sikertelenségünket. És ha az a tapasztalatunk, hogy további sikertelenségek lettek annak a következményei, amit frusztráltságunkban elkövettünk, hogy t. i. a Fideszt hatalomra jutattuk, akkor Orbánék ellenében ugyanúgy működésbe lép az „Alkossunk proteszthordát!”-ösztön, mint korábban a szocik – és Gyurcsány – ellenében.
Mindazoknak, akik felelős állampolgárokként akarnak cselekedni, kötelességük az, hogy ezt a frusztrációalapú hordába verődést átalakítsák egy konstruktív módon, jól definiált célokat támogató közösséggé. Ez lehet és ez is lesz a Fidesz utáni következő magyar kormány társadalmi támogatói bázisa! Mind emberi csoportalkotási, mind pedig a sikertelenségtől tartó magyar társadalmi ösztöneink ebbe az irányba terelik a ma bizonytalan választókat…
…A poszt elején azt írtam, hogy jelenleg nincs sem érvényes alkotmányunk, sem pedig ezt pótolni képes erős, egészséges polgári közmorál. Ennek látszólag ellentmond a január elsejével életbe lépett Alaptörvény – ám arról már korábban megírtuk, hogy semmiképpen sem legitim és meg is okoltuk ezt az állításunkat. (Ld.: „Forradalom”? - Nem: puccs! - http://progressziv.blog.hu/2011/07/31/forradalom_nem_puccs, ill. ennek nemzetközi jogi megalapozása: Elszámoltatás - 2014? - http://progressziv.blog.hu/2011/10/11/elszamoltatas_2014) A következő kormány legitimitását a Fidesz-alaptörvény eltörlése fogja adni. Ha ezt elmulasztják, akkor önmagukat zárják be – feleslegesen, létező ok nélkül – és önmagukat fosztják meg a jó kormányzás lehetőségétől.
Ha a legszigorúbban véve jogszerűen fog eljárni az új kormány, akkor nem tehet mást, mint érvényteleníti a Fidesz-Alaptörvényt – és ezzel mindennek vége, amiben Orbán egri beszédében reménykedett. Nem lehet úgy alaptörvényt írni és elfogadni, hogy eközben nem vagyunk tekintettel azokra az alapokra, amelyekre az alaptörvénynek támaszkodnia kell, ha legitim akar lenni. Ezek az alapok ugyanis egyben a demokrácia - és tágabban az emberi együttélés - alapjai is. Ezek szerint szabad társadalmat sem lehet üzemeltetni nélkülük. Az euro-atlanti közgondolkodásban az utóbbi két évszázadban alaptétellé vált, hogy az öncélú, autoriter hatalmak illegitimek, továbbá célszerűtlenek is, mert szembemennek az ember természetes jogaival és ösztöneivel, ezért fenntartásuk csak erőszakkal, jelentős társadalmi feszültségek mellett lehetséges. Ez viszont komoly erőforrásoktól fosztja meg az adott társadalmat. Jobb tehát megmaradnunk a legitim jogállam és közszabadság platformján, mivel az erőforrásokkal ennél célszerűbben gazdálkodó formációval még senki sem állt elő…
Alaptétel továbbá az is, hogy a kormányzás és az alkotmány nem arra valók, hogy általuk egy zárt elit hatalma valósulhasson meg – mindenki más kárára. A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy az ekképpen „lefojtott” társadalmak rendre lemaradtak a nyitott, a tehetségnek és a teljesítménynek utat engedő társaikhoz képest. Orbán dumája a hatalmas teljesítményeket felmutató autoriter keleti társadalmakról eleve téves pontból indul ki: ezek a társadalmak ugyanis előrelépésüket éppen a szabad világban „kitermelődött” és onnan átvett-átengedett eszközöknek, technológiáknak és szervezési módszereknek köszönhetik, nem pedig annak, hogy „parancsra, egyszerre mozdulnak”. Az utóbbi fejlemények Kínában épp azt igazolják, hogy hiába vannak „fantasztikusan működő” részegységei a kínai gazdaságnak, ha a társadalmi környezet ezek eredményeit, az ezekben megtermelt forrásokat nem képes célszerűen-ésszerűen felhasználni, ha „felülről elrendelt”, a gazdasági növekedés látszatát mindenképpen fenntartani szándékolt, vagy éppen korrupció-vezérelte beruházásokban pazarlódnak el e források… Amikor e társadalmak elkezdik működtetni saját, autoriter, visszacsatolásoktól lényegében mentes metódusaikat, máris „belassulnak”.
…Mindebből az következik, hogy amikor Orbán Viktor az általa az elmúlt bő évben létrehozott társadalmi és közjogi berendezkedés „konszolidálásáról” beszél, akkor végeredményben a nyitott társadalmat és az azon alapuló erőforrásokat „lőné ki”.
Bolondok lennénk hagyni neki!
Update: Összeesküvést sejt Orbán - http://index.hu/belfold/2012/02/09/osszeeskuvest_sejt_orban/
...Már csak azt kell kivárnunk, hgy előjöjjön az ürgebőrbe varrt titkos üzenetekkel is, mint ahogy a Tanúban van!:-)
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek