Egyre szaporodnak a jelei annak, hogy immár véget ért az évezredes magyar pechszéria. Eddig az volt a megszokott, hogy honfitársaink igyekeztek „függetleníteni” magukat és értékeiket a magyar államtól – manapság viszont azt látjuk, hogy megfordult ez a folyamat.
De lássuk a tényeket!
Nemrég azok, akik – talán még valami régi megszokástól vezéreltetve – Ausztriába utaztak, azt láthatták, hogy Hegyeshalomtól Budapest felé megjelentek az autópálya mentén eddig sohasem látott óriásplakátok: a magyar bankok ajánlanak osztrákoknak magyarországi betételhelyezési lehetőségeket. Ezzel párhuzamosan az osztrák Der Standardban megjelent információk szerint radikálisan elkezdett csökkenni az osztrák kereskedelmi bankok betétállománya, különösen a Magyarországgal határos területeken. A hírek szerint az addig a pénzüket saját bankjaikban tartó és fialtató, azt ott biztonságban tudó derék osztrák polgárok egyre szívesebben nyitnak magyar bankszámlát és helyezik el azon megtakarításaikat. Bécsi bankárkörökből származó információk szerint a jelenség oka az új magyar kormány tevékenységében keresendő. Köztudomású, hogy a tavasszal hatalomra került Orbán-kormány az elmúlt fél évben igen nagy határozottságról és magabiztosságról tett tanúbizonyságot és rettenthetetlen lendülettel látott hozzá Magyarország fejlesztéséhez. Egyre nyilvánvalóbb már az egyszerű osztrák polgárok - és vállalkozások – számára, hogy Magyarország a jövő országa, kormánya és gazdasága rendkívül stabil, ezért ott pénzük sokkal nagyobb biztonságban van, mint a hanyatló Nyugathoz tartozó Ausztriában.
Különösen sokat nyom a latban a magyarországi nyugdíjrendszer közelmúltbeli változása során a miniszterelnök által meghirdetett garancia, ugyanis ha egy miniszterelnök 20-30 évre előre magabiztosan és megalapozottan, felelőssége teljes tudatában kijelentheti, hogy „személyes garanciát vállal” az állami nyugdíjak értékállóságáért és az egész nyugdíjrendszer hosszú távú teljes stabilitásáért, akkor országa csakis a világ legstabilabb – és egyben legdinamikusabb – országa lehet, tehát ennek az országnak kell hogy legyenek a világon a legbiztonságosabb bankjai.
Hasonló jelenség játszódik le északi szomszédunk, Szlovákia esetében is (http://index.hu/gazdasag/magyar/2010/12/30/szlovakiaba_menekul_a_magyarok_penze/). Pozsonyi sajtóhírek szerint a Raiffeisen Bank szlovák leánybankja, a Tatra Banka jelentős ügyfélszám-csökkenésről volt kénytelen beszámolni. Hasonló hírek érkeztek a belga KBC-csoporthoz tartozó szlovákiai CSOB pénzintézettől is. Mindez vonatkozik a lakossági és a vállalti ügyfélszférára is. Okként itt is azt említik, hogy az új magyar kormány rendkívül magabiztosan és határozott kézzel irányítja az országot és ez hihetetlen mértékben megnövelte az ország és bankrendszere stabilitását. Magyarországgal úgy tekintenek, mint stabil és egyre inkább vállalkozóbarát közegre, ezzel indokolják a szlovák bankok volt ügyfelei, hogy betétjeiket magyarországi bankokba viszik át.
A jelenség azonban jóval túlmutat a bankszféra – és általánosságban: a gazdaság – keretein. Bizalmas információk szerint osztrák kormányzati tényezők egyre nyíltabban emlegetik, hogy itt lenne az ideje visszaállítani az Osztrák-Magyar közös államot – azonban, tekintettel a megváltozott gazdasági és politikai erőviszonyokra, budapesti székhellyel. Ezzel párhuzamosan pozsonyi kormánykörökből származó hírek arról tudósítanak, hogy a szlovák kormány hamarosan megtárgyalja annak lehetőségét, hogy miképpen élhetne a fél éve elfogadott magyar állampolgársági törvény adta lehetőségekkel „en bloc” Szlovákia teljes lakossága – hiszen a magyar törvény lehetőséget ad arra, hogy akiknek ősei 1920-ig magyar állampolgárok voltak, azok ismét csatlakozhassanak a magyar nemzettesthez és köztudott, hogy a Monarchia megszűnéséig Szlovákia teljes népessége a magyar koronához tartozott, magyar állampolgár volt. A szlovák kormány keresi a módját annak, hogy az 1918 és 1920 közötti csupán két éves időszakot hogyan iktathatná ki (Cseh-)szlovákia történelméből, illegitimmé téve az 1918 október 28-i, a Cseh Nemzeti Tanács által kikiáltott önálló államiságot.
Ha nyugati és északi szomszédaink törekvéseit siker koronázza, akkor akár még ebben az évben újjáalakulhat az egykori Kárpát-medencei egység, az Új Magyar-Osztrák Monarchia.
Ha pedig ez bekövetkezik – ami a fentiek alapján igen valószínű – akkor kár is töprengeni az új császár személyén…
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek