Előző posztunkban kérdeztünk – most jöjjenek a válaszaink!
Első kérdésünk arra vonatkozott, hogy a magyar társadalom modernizálása indulhat-e az MSZP-n belülről. Hogy erre válaszolhassunk, nézzük, mi van az MSZP-n belül?
Az MSZP infrastruktúrája egy „informatika előtti” tömegpárté, személyi állománya, aktivistái egy régi, mára teljesen túlhaladott feladatra lettek verbuválva – tehát egyáltalán nem biztos, nem valószínű, hogy erre az új feladatra is alkalmasak. A párt ideológiája mára idejétmúlttá vált, illetve az sosem képezte le a magyar társadalom valós belső viszonyait. (Ezekről és a magyar társadalom valódi problémáiról írtunk már e blogban.) A vezetők kiválasztódása (általában) egyáltalán nem teljesítmény, hanem „szolgálatok”, személyes kötődések és személyes érdekek alapján történt: „ki ki kutyájának a kölyke”-alapon. Ez vezetett oda, hogy azok, akik hittek a teljesítményben és a tudásban, már hosszú ideje messze elkerülték a pártot. Ha akad néhány tehetséges ember, azok véletlenül kerültek oda.
De a legnagyobb baj az MSZP-vel, hogy nincs már igazi, természetesen adódó és mindenki számára magától értetődő célja. Létezése személyi érdekek és hagyományok egyvelege csupán. Ha pedig új célra kell szervezet, akkor a legjobb új szervezetet létrehozni: az átépítés mindig tele van kompromisszumokkal.
A kérdések között ott volt az „új legénység” kérdése is. Fentebb már volt szó arról, hogy az MSZP mai káderei egy ma már nem is létező korszak maradványai. Az a háború véget ért (totális vereséggel). Most egy egészen új harc kezdődik, teljesen más feltételek között. Ehhez új stratégia, új taktika és persze új vezérkar és új hadak kellenek – a régiek elfáradtak, hitüket, magabiztosságukat vesztették, emiatt lendületet, merészséget, kezdeményezőkészséget (a tematizálásban) és határozottságot is hiába várnánk tőlük. Egy régi fejjel, régi, aktualitásukat vesztett célokat követő vert had nem jó semmire!
Ott az infrastruktúra és a fenntartási költségek kérdése is. Kész vicc, hogy egy modern, dinamikus pártnak a XXI. században „pártingatlanok” tömkelegét kellene birtokolja! Minek? Nem az épületek adják a tömegbázist és a tudást. A pénznek ezerszer jobb helye van, ha hatékony emberekre és hatékony infrastruktúrára költik…
…Hiába emlegetik sokan, hogy a Fidesz is mekkora szervezetet, miegymást birtokol és hogy az hozta neki a választási sikert is… Azok a választók nem ugyanazok: nem ugyanolyanok, mint akikre egy progresszív, modern párt számíthat. Rájuk nem ugyanaz hat, nem úgy kell őket eléri, nem az és nem úgy mobilizálja őket – tehát: a hozzájuk passzoló módszer és infrastruktúra is más kell, hogy legyen. Rugalmasabb, gyorsabb, személyesebb, interaktívabb. Magyarán: informatika! Ami ide kell, azok nem havonta vagyonokba kerülő ingatlanok és nem a pártból élő (és semmi máshoz nem érető) káderek. A „mi” választóinkat azzal lehet a legjobban mobilizálni, ha tehetséges emberek értelmes dolgokkal állnak eléjük. Úgy is fogalmazhatnék: őket érzelmileg az ésszerűség indítja csak be.
…És volt kérdés a vezető személye és alkalmassága is. Nyilván Gyurcsány alkalmassága volt a kérdés… Nos, amíg vonzza őt a megszokás, hogy „Ez az én pártom, ennek voltam az elnöke!”, addig alkalmatlan. Alkalmatlan, mert nem objektív. És aki nem objektív, az szubjektív – magyarán: rossz - döntéseket is hozhat! Aki nem látja át azt, amit fentebb a szükséges új típusú infrastruktúráról írtam, az ezzel óhatatlanul a régihez köti magát és az elvileg a modernizáció feladatát felvállaló pártot is. És aki a régi gárdából válogatna új sereget, az régi fejekből akar új gondolatokat kapni – ez pedig nem megy!
Összefoglalva:
· új ideológia
· új, informatika-alapú infrastruktúra
· mindezt belátó vezető
Ha e három közül bármelyik hiányozni fog, akkor az egész újra-, vagy újatkezdés nem lehet sikeres! Nem az az igazi kérdés tehát, hogy MSZP, vagy NEMSZP, hanem hogy tartalmilag mi és kik lesznek benne.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek