„A hatalomban az a csodálatos, Eminenciás uram, hogy amit az ember olyan könnyű kézzel odaad, ugyanolyan könnyen vissza is veheti!”
Ridley Scott: 1492 A paradicsom meghódítása, Sanchez kincstárnok szavai - 1992
Néhány napja megjelent ma az Ipsos legújabb, a pártok támogatottságát vizsgáló közvélemény-kutatásának eredménye: a Fidesz félmillióval növelte egy hónap alatt a támogatottságát. Mi történt ez alatt a hónap alatt, ami ennyi embert állított (ismét) a kormánypárt mellé?
Erre a kérdésre akkor kapjuk meg a választ, ha megnézzük, kik álltak most a Fidesz támogatói közé? Hát persze: az új támogatók „főképpen 30 évesnél fiatalabbak és 50 évesnél idősebbek, legfeljebb alapfokú végzettségűek, kisvárosokban és falvakban lakók, az átlagosnál szerényebb jövedelmi viszonyok között élők”1 közül kerültek ki. Mi hathatott erre a populációra az elmúlt egy hónapban? Csak egy ilyen történés van: a rezsicsökkentés! Erről a múlt év végén hozott döntést a kabinet, hatása pedig az emberek pénztárcáiban épp a vizsgált időszakban kezdett jelentkezni…
Elhiszem, hogy sok-sok családban hozott némi megkönnyebbülést ez a döntés – és a hála most támogatottság-növelésben jelentkezik, legfőképpen azok körében, akik nemigen törődnek e döntés áttételes hatásaival. A „legfeljebb alapfokú végzettségűek, kisvárosokban és falvakban lakók” nyilván nem olvasnak az energiaszektor és az energiaárak viszonyait taglaló elemzéseket (pl. ezt: http://www.portfolio.hu/vallalatok/a_rezsifetis_margojara_egy_strategiai_agazat_nem_jatekszer.176841.html). Még az sem világos előttük, hogy az ő számlacsökkenésükkel párhuzamosan a vállalati szféra számlái növekedésnek indulnak – ez pedig a termékek és szolgáltatások áraiban végül majd utoléri őket, a tájékozatlan kisembereket is.
Az országban populizmus és demagógia terén nincs párja a Fidesznek: mivel nincsenek elvei, így gátlásai sem. Nincs más, magasabb célja, mint maga a hatalom, ezért bármit és bárminek az ellenkezőjét bármiféle belső ellenállás nélkül tesz meg. Gyurcsány legalább szégyellte magát…
Amit most a Fidesz megtett – és a tervek szerint még tovább is folytat – ezzel a rezsicsökkentéssel, az nem csupán a kapitalizmus íratlan szabályaival ellentétes, hanem a Büntető Törvénykönyv nagyon is írott paragrafusaiba is ütközik. Ott ugyanis, a 211. §-ban ez áll:
„Aki a választási eljárásról szóló törvény hatálya alá tartozó választás, népszavazás népi kezdeményezés vagy európai polgári kezdeményezés során… arra jogosultat a választásban, a népszavazásban, a népi kezdeményezésben vagy az európai polgári kezdeményezésben akadályoz, vagy erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel, illetve anyagi juttatással befolyásolni törekszik, …bűntettet követ el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
Magyarán: aki rezsicsökkentéssel befolyásolja-hajlítja maga felé a tudatlan tömegeket, az bűncselekményt követ el, szavazatokat vásárol. Mert a rezsicsökkentés egyetlen célja ez: szavazatokat szerezni! Nem lehet ugyanis célja az, hogy az emberek zsebében több pénz maradjon – hiszen, mint fentebb írtam, az áttételes hatások bőven beszedik tőlük a rezsiben megspórolt összeget. Az sem igaz, hogy ezzel a kormány – úgymond – „igazságot akar tenni”, azaz elvonni a közműcégek „pofátlan profitját”, hiszen a lakossági gáz- és áramszolgáltatás évek óta veszteséges a szolgáltatóknak. De akár már néhány éves távlatban is sokkal több terhe lesz emiatt a „megkímélni” hirdetett lakosságnak is: mivel a közműcégek nem fognak tudni hálózatot karbantartani és fejleszteni, ezért az elmaradt beruházások majd egyszerre és „kamatostól” jönnek, a számlát pedig akár közvetlenül, akár valami állami „bűvésztranszferen” keresztül úgyis a fogyasztók fizetik.
Szép dolog, mondhatom: összességében fokozott terheket rakni az általunk vezetett ország lakosságára, csak azért, hogy ők, tudatlanságukban, újraválasszanak majd minket – hogy aztán újabb és újabb terheket rakhassunk rájuk! A nép pedig? A nép még tapsikol is – és egy hónap alatt félmillió emberünk kezdte úgy érezni, hogy hálásnak kell lennie a Fidesznek. Ha van gyakorlati megnyilvánulása annak a valaminek, amit szaknyelven „csekély választói tudatosságnak” neveznek, akkor ez a szitu az!
…De mit tehetnek azok, akik nem egy ilyen kormányzat alatt akarják látni az országot? Mit lehet itt tenni a populizmusra és a szemfényvesztésre vevő tömegek ellenében és a hatalomért oly sokra képes kormánypárt ellenében?
Nos, az ellenzék nemigen érhet el azzal sokat, ha ráígér a Fideszre (pedig épp ezzel próbálkozik) – hiszen a Fidesz osztogatása azonnal megjelenik a számlákon, míg az ellenzéké, hatalom híján, csupán egy ködös, jövőbeni ígéret. Sajnos a demokratikus ellenzék „vezető erejének” ebben az esetben sincs jobb ötlete, mint követni a Fideszt: ha a Fidesz rezsit csökkent, a világért se meri azt mondani, hogy „Ez már mekkora kamu!” és nem próbálja meg világossá tenni akár a legegyszerűbb embereknek is ezt. Na ja, persze: ehhez merészség és hitelesség kellene, ami nincs neki!
Mit tegyen az ellenzék ezért? Mivel lehet megnyerni a szegényeket?
A válasz talán meglepő: vállalkozásfejlesztési programmal. Ez ugyan nem hoz egyik hónapról a másikra pluszszavazatokat, mit a rezsicsökkentés, de azzal szemben valódi javulást jelentene a kisemberek egzisztenciájában. Az ellenzék egyetlen esélye az (lenne), ha sikerül(ne) a Fidesz virtuális, hazugságra, átverésre épülő világával szemben egy szilárdat és valóságosat ajánlani. Úgy odaállni az emberek elé, hogy válasszatok: ellesztek még egy-két évig a nagy büdös hazugságban – és a végén becsődöltök, az országgal együtt – vagy (meg-)választotok minket.
Ehhez persze bátorság kellene – ahhoz meg magabiztos politikusok!
Ma Magyarországon hírhedetten alacsony a foglalkoztatottság (még akkor is, ha hozzáadjuk a szürkegazdaságot) – ez a szegénység oka. A szegénységé, amely lassan az ország lakosságának egyharmadát beszippantotta és már javában erodálja a középosztályt is. A rezsicsökkentéssel pedig csak újabb terhet veszünk magunkra (ahogy fentebb írtam).
Ma a Fidesz egy virtuális valóságot épít, amellyel szemben az alternatíva, amely képes lehet a tömegeket megmozdítani, csakis a valóságos világ lehet. Ha az ellenzék is megpróbál egy illúziót felkínálni a 2014-es választásokon, akkor okvetlenül vereséget fog szenvedni, éspedig két okból is.
Egyrészt a Fidesz sokkal jobb és tehetségesebb az illúziókeltésben – ráadásul a szavazóbázisa is igényli, hogy ne kelljen szembesülnie azzal a valósággal, amelyben ő rendre vesztes szokott lenni. Másrészt pedig az a megmozdítható szavazóbázis, amely elvben a demokratikus ellenzék által elérhető lenne, éppen nem újabb és újabb hazugságokat akar kapni, hanem valóságos, megalapozott politikát, szakértelemmel. A demokrata ellenzéknek nem abban kellene versenyeznie a Fidesszel, hogy a társadalom legkevésbé tudatos és rövid távon a legkönnyebben „korrumpálható”, megvásárolható szavazóit próbálja magához vonzani – hiszen ebben a költségvetés felett éppen rendelkező kormányerőnek behozhatatlan előnye van. Nem az ellenfél által már gyakorlatilag „megvásárolt” szavazóbázisra kell koncentrálnia, hanem arra, hogy a társadalom legaktívabb, legtöbb erőforrást előállító tagjai benne lássák a megoldást.
…De, mint írtam, ehhez megfelelő ajánlattal bíró ellenzék kell, megfelelő vezetőkkel. Ilyen ma (még?) nincs!
1 Id.: http://index.hu/belfold/2013/03/18/ipsos_aktivizalodtak_a_valasztok/
2 Friedrich Dürrenmatt: János király (ford.: Görgey Gábor) – 1963
3 Örkény István: Legmerészebb álmaink is megvalósíthatók! - 1968
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek