„Az Zsuzsánna egy szép német leán,
Bécsben lakik Tiefengrab utcáján”
Balassi Bálint: Hatvanodik – XVI. század. második fele
Törvényjavaslat született arról, hogy a jövőben betiltanák (ó, milyen szép is ez a szó – és milyen szimpatikus korszakokat idéz vissza!) a XX. századi önkényuralmakhoz köthető elnevezéseket (A törvényjavaslatot lásd itt: http://www.parlament.hu/irom39/07757/07757.pdf)
Eszerint sem cég, sem sajtótermék, sem intézmény, sem szervezet, sem pedig közterület nem viselheti „olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, vagy olyan kifejezést vagy olyan szervezet nevét, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal/közvetlenül összefüggésbe hozható.
A javaslat indoklása a Fidesz-KDNP kormány elmúlt bő két évében nyilvánvalóvá vált hatalommonopolizálási céljai tükrében minimum különös és ízléstelen: „Az önkényuralmi politikai gyakorlattal történő teljes körű szakítás megköveteli, hogy ilyen ideológiákhoz, pártokhoz, jelképekhez kötődő elnevezések ne maradhassanak fenn, illetve a jövőben se jelenjenek meg . Ezzel eleget teszünk annak a társadalmi elvárásnak, hogy utcáink, intézményeink, szervezeteink csak olyan elnevezést viseljenek, amelyek méltóak a demokratikus jogállam eszméihez . A módosító javaslat e célnak megfelelően széles körben megtiltja a diktatúrához kötődő elnevezések használatát.”
Írják ezt annak a pártnak a képviselői – közöttük az abszolút szélsőség- és indulatmentes és kiegyensúlyozott Wittner Mária – amely hol nyíltan, hol stikában futószalagon épít kultuszt XX. századi önkényuralmat megalapozásában, támogatásában, fenntartásában, illetve az ilyen rendszerekre jellemző kirekesztő ideológiák (nácizmus, antiszemitizmus) propagálásában, dicsőítésében aktív személyeknek. Horthy, Nyírő, Szabó Dezső, Tormay Célice, vagy éppen Prohászka Ottokár említése talán elég példa erre.
Az indoklásban az is ott van, hogy: „Hazánkban jelenleg egyre erősebb nyomás érezhető mind a lakosság, mid a média irányából a diktatúrákhoz, elsősorban a kommunista diktatúrához, valamint a tanácsköztársasághoz köthető személyekről elnevezett utcanevek, intézmények, társadalmi szervezetek nevének megváltoztatásával kapcsolatban.” Nos, a lakosság felől érzékelhető egyre erősebb nyomás egyáltalán nem erre irányul. A lakosság normális kormány(zás)t szeretne! Egyáltalán: hogy mer a lakosságra hivatkozni még egy olyan kormány, amely a felmérések szerint a lakosság töredékének támogatását élvezi, és amely kormány az elmúlt két évben annyit ártott a lakosságnak? Elpocsékolta a MANYUP-pénzeit, unortodox gazdaságpolitikájával mélyrepülésbe küldte a nemzeti valutást és a versenyszférát, agyonvágta a növekedés esélyeit – és ennek árát mind-mind az a bizonyos „lakosság” fizette és fizeti meg. Tönkretette az oktatást, ami (legalább) évtizedes hátrányba lökte az országot a tudásalapú társadalom – és ezzel a jólét – felé vezető úton… És most ezek a törvényjavasló hölgyek és urak, csak hogy együtt tarthassák a maradék Fidesz-hívek egyre inkább szélsőjobbos attitűdökkel jellemezhető táborát, meg persze hogy majd 2014-re minél több ma jobbikos szavazót is maguk mellé állíthassanak, beterjesztenek egy látványosan antikommunista törvényjavaslatot. Mintha ma bárkinek is, aki normális ebben az országban, épp ez lenne a baja! A kommunizmusról csak annyit, hogy az a rendszer, amiben az ország 1949 és 1989 között létezett, nem kommunista volt – hiszen még az azt megelőző „fázist” a szocializmust is csak építettük. Még Rákosiék nem állították, hogy itt kommunizmus van! (Sőt: még a sztálini Szovjetunióban sem volt az – Észak-Korea meg messze van…)
Nem: ma a magyaroknak nem a kommunista múlttal van bajuk, hanem az orbánista jelennel – és attól félnek, hogy a jövő is az lehet. Ha már nevekben, elnevezésekben gondolkodunk, akkor ma sokkal többek szemét szúrják a szélsőjobbos alakokkal kapcsolatos kanonizálási aktusok, mintsem az, hogy néhány, a hatalom közelébe jutásra sem esélyes vénember magát „Kádár János Társaságnak” nevezi a demencia határán. És azt sem hiszem, hogy a dédestapolcsányiakat az zavarja, hogy néhányan közülük a Ságvári utcában laknak – de az más sokkal inkább, hogy a kormány által le se szart Borsodban, munkanélküliségben, szegénységben, esélytelenségben. És különben is: épp Ságvári Endre volt az, aki a Nyírő József által támogatott és a Horthy Miklós által hatalomra jutni engedett náci rendszer ellen. Persze, tudom, tudom: komcsizsidó volt, ráadásul a magyar bíróság 2006. március 6.-án ki is mondta, hogy „Ságvárival szemben a csendőrök a korabeli jognak megfelelően jártak el”. Na, ja: csak éppen a „korabeli jogot” az akkor Magyarországot megszállva tartó nácik határozták meg – és ez a szerencsétlen kis komcsizsidó gyerek ellenük merészelt szervezkedni. …És ő most nem „comme il faut” a fideszeseknek és KDNP-seknek. Erre csak azt lehet mondani, hogy ha igaz az a mondás, hogy „Embert barátjáról…”, akkor az is helytálló megállapítás, hogy „Kormányt ellenségéről…”
…És ha már itt tartunk, mondjuk ki, mi (is) a baja a jelenlegi kormánynak a szocializmussal-kommunizmussal! Nem az, hogy „akkor ott nekik rossz volt” – hiszen pl. a miniszterelnöknek a Horthy-korszakban esélye sem lett volna a jogi diplomát megszerezni, a miniszterelnökségre pedig előbb juthatott volna egy huncut feketerigó… Az az ő nagy bajuk ezzel, hogy (legalább elvi alapjaiban) a társadalmi igazságosságra törekedtek ezek az ideológiák (és bizony, nem ritkán maguk a rendszerek is – hiszen ne feledjük: ha marad a Horthy-rendszer, akkor Magyarország nemigen vált volna agrárországból iparivá… De ezt most ne nyissuk ki!) Az orbánista rendszer pedig nem törekszik sem igazságos, sem méltányos lenni, de még csak teljesítményelvű sem. Elég, ha elolvassuk Schmitt Mária hírhedetté vált múltkori írását: Reakciósnak lenni - http://mandiner.blog.hu/2012/06/06/reakciosnak_lenni_schmidt_maria_mi_a_jobb (de ha már ezt elolvastuk, feltétlenül olvassuk el Schmitt írásának pontról pontra menő megalapozott cáfolatát is itt: Reakció a reakcióra - http://pendulum.blog.hu/2012/06/18/reakcio_1505) Orbánéknak veszélyes bárki és bármi, ami azt hirdeti, hogy törekedni kell az igazságra és hogy nem helyes az, ha a kormányzás és a hatalombirtoklás célja egy szűk elit jóléte.
Vannak országok, ahol nem mánia az átnevezgetés – jó példa erre, hogy a bécsi Grabenről (akkor: Tiefengrab) már Balassi Bálint is írt verset. És lám, Bécsben ma is van Karl Marx Hof… Máshol tudnak objektívek lenni a XIX-XX. század baloldali mozgalmaival és személyiségeivel. Sztálinról nemigen van elnevezve semmi kultúrországban – mint ahogy Hitlerről sem – de Karl Marxszal, mint láttuk a bécsi példán, már más a helyzet, vele „tele van a térkép”. Berlinben van Karl Marx Allee és Straße, Münchenben Karl Marx Ring (pedig Münchenben keresztényszocialista a jónép!). Plaça de Karl Marx van Barcelonában, Place Karl Marx Lille-ben… De hogy egy kuriózumot is hozzunk: Szlovénia egyik legszebb, Adria-parti városkájában, Piranban is van Marxova ulica… (Nem csoda, ott a polgármester is egy afrikai…)*
Aztán itt van Lenin… Leninplatzból 5 van Németországban, Leninstraßéból úgyszintén – és a kereszténydemokrata Angela Merkel tud aludni ettől. (Orbántól azért néha felsír álmában… Pedig róla még nincs is utca elnevezve sehol.)
Nézzük most a Kun Béla-szerű „nemzeti kommunistákat”: itt Tito az abszolút favorit Európában. Horvátország számos közterülete viseli a nevét, pl. Opatija főutcája. (Megjegyzem: az ezzel párhuzamos, igen hosszú tengerparti sétány, a település legnépszerűbb „turisztikai közterülete” meg I. Ferenc József nevét viseli. Vele is békében tudnak lenni, nem érzenek „egyre erősebb nyomást”, hogy megváltoztassák…) De még az Isztrián maradva, Porec tengerparti sétánya is Tito marsallról van elnevezve – pedig ő is komcsi volt! És a város „ötcsillagos” védőszentje Szent Euphrasius mégsem sújttatja a várost az Úr által kén- és tűzesővel…
Akik „egyre erősebb nyomást” éreznek, azok a Fidesz-KDNP korifeusai, leginkább fej- és hastájékon – de ebből nem szabad politikát, törvényt csinálni. Nem azt várjuk a kormányunktól, hogy átrendezze a múltunkat, hanem azt, hogy értelmes és jól élhető jövőt segítsen építeni.
…Vagy ha erre nem képes, akkor „Monnyon le!”
* Update: Piranban utca viseli Antonio Gramsci, az Olasz Kommunista Párt alapítója nevét is, íme: http://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=478655698826887&set=a.184186411607152.52349.100000473829070&type=1&theater
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek