- Ej, ha ezt az én galambocskám, Galuska Galagonyovics megélhette volna!
- De nem élte meg Daduska, pedig a maga Galuskája kiváló barátom volt.
Alfonzó: Ványadt bácsi – 1979 (https://www.youtube.com/watch?v=QHYEKQBJ83E)
Ej, ha ezt Vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó őfőméltósága megélhette volna! Mármint azt, hogy 2012-ben a magyar kormány és az általa kiépített rendszer gyakorlatilag ugyanarra az alapra építi az identitását, mint Horthy. Az ellenforradalomra.
Néha a nagy dolgok apróságokból derülnek ki – így van ezzel az identitás-dologgal is most. Napvilágot láttak a Kossuth tér átépítési tervei (http://index.hu/belfold/2012/06/11/igy_nez_majd_ki_a_kossuth_ter/#) és a tervlapokon számos alkalommal feltűnik egy, a komplexumba beletervezett hajó (a 8., 11., 12., 14., 15. és a 16. képeken) , amely az egész Duna-parti látvány hangsúlyos motívuma lesz: épp a tervezett látogatóközpont bejáratánál, azzal híddal összekötve.
Ez a hajó a Lajta monitor*.
…Gondolom, a legtöbb olvasómnak ez a név semmit sem mond – de talán akkor már kezd derengeni valami, ha azt is közlöm, hogy ehhez a hajóhoz kötődik az 1919-es ellenforradalmi „monitorlázadás”. Ez 1919. június 24-25-én, az előzőleg a „ludovikások” által kirobbantott ellenforradalmi felkelést támogató akció volt (egyébként minden eredmény nélkül). A Tanácsköztársaság bukása után a Horthy-rendszer ennek a lázadásnak valami hasonló kultuszszerepet szánt, mint az 1917-es orosz forradalom az Aurora cirkáló ágyúlövéseinek. Így, ha mai kormányunk az ország 1. számú presztízsberuházásában e hajónak „stratégiai szerepet” szán, annak csak egy üzenete lehet: a Horthy-rendszerben találtuk meg a magunk identitását. Ha ennyire „beépítenek” egy egyértelmű szimbolikus jelentéssel bíró emléket az ország kormányzati központjába, ha ekkora erővel jelenik meg az a tervekben, a koncepcióban, akkor annak igen erős és egyértelmű a jelentése is: „Mi, az ország vezetői ezek vagyunk!”
Monitor az Országháznál, Szentkorona-tan az alaptörvényben… Mindez lehet egyeseknek „szép”, de mi köze mindennek a XXI. század kihívásaihoz? Hogyan akarunk a jövő kérdéseire a múlt válaszaival felelni?
Hangsúlyozni szeretném, hogy itt nem arról van szó, hogy a Tanácsköztársaság „jó rendszer volt” (mert nem volt az – már amennyire egy 133 napig fennálló rendszerről lehet egyáltalán bármit is mondani e téren…). A baj az, hogy a Horthy-rendszer biztosan nem volt jó az ország és a magyar nép sorsára nézvést – és ennek ellenére „innen építkezik” az Orbán-éra. Mi értelme ma, 2012-ben egy „ellenforradalmi identitásnak”? Mi ellen forradalmazunk? Vagy netán azért és arra jó ez az identitás, hogy ezzel támasszunk alá egy olyan berendezkedést, amely egy szűk, zárt elit érdekeinek rendeli alá az országot – ahogy ezt Horthyék is tették a maguk idejében? Hát nem vesszük észre, hogy ma, Európa közepén egyszerűen működésképtelen lesz egy efféle modell? A határok nyitva, azok, akiknek mindez a „neohorthyzmus” nem tetszik és/vagy sérti az érdekeiket, azok elhúznak – akármit is mond erről Selmeczi Gabriella (ld.: http://www.hir24.hu/belfold/2012/06/10/fidesz-vissza-fognak-jonni-a-fiatalok-magyarorszagra/.
*Akit érdekel a Lajta monitor története, az itt megtalál róla mindent: http://lajtamonitor.hu/#!/az-sms-leitha-tortenete Maga a hajó ui. világkuriózum, és mint technika- és hadtörténeti emlék igen érdekes és értékes. Kár belőle „politikai kultusztárgyat” csinálni – bár (ahogy a történetében olvasható) volt már folyami kotrógép is – és azt is sikerült túlélnie!)
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek