Magyarország végre egységessé vált: mindenki a csodát várja! Különbség csupán abban van, hogy vannak (még sokan), akik a Fidesztől és vannak, akik meg épp abban a csodában reménykednek, hogy valakik, valahogyan majdcsak eltakarítják az útból a Fideszt… Ez utóbbiak közül számosan épp azon elmélkednek, hogy a Fidesszel együtt vajon egyáltalán eltakarítható lesz-e az az örökség, amelyet a jelenlegi kormány alkotmányban, sarkalatos törvényekben, kinevezésekben, miegymásban itt hagy, ha ő maga távozik is? Mert ugye ha komolyan vesszük a Fidesz-alaptörvényt, akkor ez csak kemény kétharmados parlamenti többség birtokában lenne megtehető.
…„Ha komolyan vesszük…” – de komolyan kell-e vennünk?
Sokak szerint: igen. Ők azt mondják, hogy az új alkotmány (saját elnevezése szerint: alaptörvény) megkerülhetetlen tényező és mivel „legitim módon” hozta azt meg a „több mint 2/3-os” kormánytöbbség, ezért maga az alkotmány is legitim. Aki pedig a legitim törvényekkel szemben lép fel, az a jogállamot erodálja.
De tényleg ez a helyzet? Legitim-e és ez alapján érvényes-e, „létező-e” az új Fidesz-alaptörvény? A helyzetet világítsuk meg egy példával:
Egy rendőr a szolgálati fegyverét és az intézkedési jogosultságát azért kapja a közösségtől, hogy a közösséget védelmezze – és nem azért, hogy „a körzet ura” legyen. Ha hatalmát és fegyverét a saját hatalmi pozíciója „megerősítésére”, „bebetonozására” használja, ha nem védi a közösség tagjait, hanem fenyegeti őket, akkor mind a hatalma, mind az, hogy fegyvere van, „illegitimmé” válik és mindkettőtől meg lehet és meg is kell fosztani. És ha ez történik, akkor senki sem mondja-mondhatja azt, hogy ha lefegyverezzük ezt a rendőrt és eltávolítjuk a testületből, akkor ezzel „erodáltuk a törvények iránti tiszteletet” – mint ahogy pl. Felcsúti Péter írta arról, hogy miért nem lehet „ad acta tenni” a Fidesz-alaptörvényt, a rá építendő „sarkalatos törvényekkel” együtt…
Látjátok feleim, ez a helyzet a Fidesz hatalmával is. Nem arra kapott felhatalmazást, hogy „a terület urává” válhasson általa. Demokratikus szabályok alapján, demokratikus választáson kapott kormányzati felhatalmazást, arra, hogy folytassa, tartsa fenn és lehetőleg erősítse a magyar demokráciát – mind annak intézményes, mind pedig mentalitásbeli, „polgári” oldalát. Ezen a választáson semmiképp sem arra kapta a felhatalmazást, hogy létrehozzon egy, a saját hatalmát akkor is biztosítani és fenntartani képes „rendszert” (alkotmányt és „sarkalatos törvényeket”), ha a magyar választópolgárok többségének véleménye szerint célszerűbb lenne majd az ország sorsát egy másik politikai erőre bízni. Ha mégis egy efféle „önérdekű rendszert” kovácsol, akkor visszaél a demokratikusan szerzett legitimitással – ennek következtében hatalma és a hatalom birtokában hozott intézkedései illegitimmé, „érvénytelenné” válnak.
…Akárcsak a példabeli rendőr esetében láthattuk!
Most már csak az a kérdés, hogy valóban a saját hatalmának gyakorlati „megdönthetetlensége” érdekében tevékenykedik-e a Fidesz-kormány? Ilyenkor jönni szoktak politológusok és alkotmányjogászok, akik akkurátusan méricskélik, hogy pontosan meddig tart a demokrácia és hogy elkezdődött-e már az autokratikus/diktatórikus/abszolutisztikus hatalomgyakorlás kora?
Pedig a helyzet világos. Van néhány egyszerű kérdés, amelyet ha megválaszolunk, máris kiderül, mi a valóság.
Jobban segíti-e az új alaptörvény a réginél a demokrácia működését és terjedését?
Nem!
Jobban segíti-e a politikai közakarat „parlamenti leképeződését” a tervezett új („sarkalatos”) választási törvény, mint a régi?
Nem!
Segíti-e, támogatja-e, megkönnyíti-e a véleményszabadság elvének gyakorlatba ültetését az új médiatörvény, segíti-e, hogy a polgárok objektív képet kaphassanak a magyar valóságról?
Nem!
Mindezek alapján kijelenthetjük: Orbánék nem a népakaratot kifejező „forradalmat” csináltak itt a múlt év tavaszán, hanem egy sima puccsot. Az pedig egyértelmű, hogy a puccsisták törvényei nem legitimek! …Persze, nyilván egyértelműbb lenne a helyzet, ha tankokkal, miegymással csinálták volna, ha a rádió napokig csak katonazenét sugárzott volna – a jó dél-amerikai junták módjára. De ezek csak másodlagos kellékek: a lényeg az öncélú és önérdekű hatalomgyakorlás – és ez bőven megvan!
…Fidesz-fiúk, éljetek jól és boldogan még vagy három évig! De tudjátok, hogy az egész törvénykupacotok mit sem fog azután érni...
Mi, magyar polgárok pedig igazán várhatunk három évet. Polgár nem csinál forradalmat, nem tódul ki az utcára, nem tüntet – mert jól tudja, hogy ezek felesleges dolgok. Megvan a maga öntudata és magabiztossága, a maga egzisztenciája és nem kell ahhoz „milliós tömegben” lennie, hogy megtudja, ki is ő valójában, hogy „valakinek érezhesse magát” arra a félórára… A polgár nem hőbörög és nem dühöng az utcákon, nem tör-zúz és nem is gyaláz másokat – csak éppen 2014 tavaszán majd máshová húzza az x-et.
…Csak legyen már hová!
A forradalom a zaklatott idegzetűek kedvtelése.
A (fel)zaklatott idegzetű kutyák majd persze ugatnak, ha a Fideszt leváltó új kormány felhagy a „Fidesz-nyomvonal” folytatásával és érvényteleníti (akár népszavazáson is) a 2010 és 2014 közötti Fidesz-korszak alaptörvényét és minden arra épített konstrukciót. De hiába fog ugatni a Fidesz-kórus, mert közben az ország karavánja nyugodtan fog haladni, végre-valahára a jó, polgári irányba!
Nyugatnak.
Foglaljuk tehát össze:
1. A Fidesz-KDNP-kormány a választásokon a demokratikus-plurális rendszer továbbvitelére kapott felhatalmazást.
2. Arra nem terjedt ki a felhatalmazása, hogy 2/3-os hatalmával visszaélve a saját, következő ciklusokon átívelő hatalmi pozícióit biztosító alkotmányt és törvényeket (választási törvényt), stb. hozzon és ezáltal egy „kvázi autokratikus” rendszert alakítson ki Magyarországon.
3. A kormány visszaélt és visszaél a kapott hatalommal – innentől az így meghozott törvények nem tekinthetők legitim módon, a kapott felhatalmazás céljának megfelelően születetteknek, tehát: érvénytelenek.
4. Emiatt a következő kormány(ok) kezét nem köti sem az új alaptörvény, sem az arra épülő más törvények.
A kérdés most már az, hogy hajlandó-e a magyar társadalom kellően nagy hányada – benne a „nem Fidesz-párti” és nem szélsőséges politikai és szellemi elit - elfogadni ezt a „vaslogikát” és annak mentén cselekedni – vagy a többség inkább „érzelmi húrokat pengetne”, a régi jó keleties módi szerint?
Update: Javasoljuk Olvasóinknak, hogy olvassák át a kommenteket is, mert azokból fontos további részletekre derül fény a poszt témájával kapcsolatban!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek