Megvan a terv, hogyan „menti meg” a kormány a bajba került devizahiteleseket: úgy, hogy még jobban eladósítja őket!
Szó sincs arról, hogy a kormány „eltüntetné” az adósságot, vagy annak „elviselhetetlen” részét. Nem az lesz, hogy a bankok lenyelik a mai és a hitel felvételekor volt árfolyam különbségét: csupán egy további, államilag rájuk kényszerített hitelt adnak az adósoknak és vállalják, hogy 3 évig egy rögzített (valószínűleg 180 Ft-os) árfolyamon számolt kamatot szednek be tőlük – de utána, 2014 második félévétől mindkét hitelt törleszteniük kell.
…Figyeltük a dátumot: 2014 második féléve! Mi is lesz akkor – vagy pontosabban mi nem lesz már? Hát igen: valószínűleg nem lesz már Fidesz-kormány! Amit eszerint most csinálnak, az nem más, mint a devizahitelek miatti társadalmi feszültség „átütemezése” a következő kormány időszakára: „Kezdjetek vele majd ti, amit tudtok!”
Teszi ezt az a kormány, melynek nemzetgazdasági minisztere csak néhány hete jelentette ki, hogy nem adósíthatjuk el a jövőnket. Biztosan úgy értette ezt Matolcsy, hogy a mi jövőnket (értsd: a Fidesz-kormányét) nem is – csak a következő kormányét.
Lehetséges, hogy ez a „megoldás” népszerű lesz az érintettek körében. Elképzelhető, hogy sokan fognak élni a „nagy lehetőséggel” és ünneplik majd érte a kormányt, hogy lám-lám, beváltotta ígéretét és valóban tízezrekkel csökkentek a törlesztőrészletek… Mert azok, akik már korábban túlvállalták magukat ezekkel a hitelekkel, zömükben éppen azok az emberek, akik nem szoktak távlatokban gondolkodni: „Most lehet, most jó lesz – aztán majd meglátjuk!” Ez az a része a társadalomnak, amely kevéssé tudatos, amely nemigen rendelkezik adekvát pénzügyi ismeretekkel – viszont elvárja, hogy „segítsenek rajta” és amely el is hiszi, hogy a fenti „segítség” valóban megoldja a gondjait.
Nos, nem fogja megoldani!
2014-ben egy szép napon arra ébred, hogy tízezrekkel többet kell fizetnie havonta, mint kellett a „rossz időkben”, 2009-’10-ben, amikor elszabadultak az árfolyamok. Egyfajta kádárista álom lesz csupán ez a 3 évnyi idő: hitelből élt az ország akkor is jobban, mint tehette volna. Hitelből növekedett a belső fogyasztás, egy olyan szintre, amely nem volt alátámasztva a magyar gazdaság hatékonyságával és jövedelemtermelő képességével. És jól tudjuk, hová vezetett ez. Ami akkor makroszinten történt, az fog megvalósulni „mikroszinten”, a szegény, buta, átvert devizahitelesekkel is 2014 után: kamatostul szakad majd rájuk a korábbi „könnyebbség” és „viszonylagos jólét” ára…
Matolcsyék megint arról papolnak, hogy az embereknél több elkölthető pénz marad majd ebben a három évben és ez „felpörgeti a belső fogyasztást”. Arra számítanak, hogy ezzel nagyjából 100 milliárd forintnyi többletköltés keletkezik – egyébként (a 3-3,5 évre számolva) 300-350 milliárdos többlet-adósság keletkezése árán! Ennyivel növeli majd meg ugyanis a devizahitelesek adósságát a felvett újabb, áthidaló kölcsön… Nem tudom, megéri-e 100 milliárd pluszpénz, amit majd háromszorosan kell visszafizetni? …Lehet, hogy az ötletet Matolcsyék a Providenttől lesték el? Arról nem is beszélve, hogy a zsebben maradó plusz 100 milliárdot a Jónép egyáltalán nem csak hazai termékekre fogja elkölteni – nem: az megy majd plazmatv-re, adriai nyaralásra, kínai ruhákra és pakisztáni cipőkre… Talán a töredéke növeli majd valóban a hazai gazdaságot – de mint láttuk, iszonyatos áron!
Szabad-e néhány tízmilliárdos gazdaságélénkítésért átverni emberek tömegét? Szabad-e „Utánunk a vízözön!”- stílusban áttolni egy problémát másokra, akik majd utánuk fognak kormányozni? És mindezt azért, mert egy éve volt egy felelőtlen, populista ígéretük („Megmentjük a devizahiteleseket!”), hogy ezzel is megszerezzék néhány tízezer naiv ember szavazatát. Növeli-e ezzel a kormány a „pénzügyi tudatosságot”, vagy inkább nagyüzemi parasztvakítást folytat?
Az ár pedig, amit meg kell fizetni a bankok kényszerhiteleztetéséért: a csökkenő hitelezési hajlandóság a vállalkozások számára és a dráguló hitelek az egyébként jól törlesztőknek. Márpedig ha szűken, és/vagy drágán van csak hitel, akkor nemhogy „felpörögne” a gazdaság, hanem – ahogy Széchenyi már 1830-ban leírta – „a hitel híja minden mozgást elakaszt”!
…Lófasz lesz itt, Matocsykám, nem bővülő hazai gazdaság!
2014 után pedig „robban a bomba”… Azt még csak-csak megértem, hogy az Orbánék előtti, őket a hatalomtól kétszer is elütő kormányokon „meg akarják bosszulni magukat” – erre van pl. Budai Gyula is – de hogy a majdan utánuk jövő kormányra miért testálnak egy olyan társadalmi és gazdasági problémát, amely egyrészt ma jóval kisebb áron lenne megoldható, másrészt éppen a mostani kormány „növeszti háromszor akkorára”, az már végképp sem nem érthető, sem el nem fogadható! Viszont, mint látjuk, simán megtehető, amíg lehet alapozni az érintett adósok butaságára… És lehet, hogy ők majd úgy fognak gondolni a 2011-2014 közötti Fidesz-kormányzásra, mint „boldog időkre”, amikor csökkent a hiteltörlesztés és havi egy-két tízezerrel több jutott erre-arra. És lehet, hogy ez a szép emlék elég lesz ahhoz, hogy 2014 tavaszán majd a Fideszre szavazzanak. Mert hiába írják le a pénzügyi elemzők jó előre, hogy „Drága lesz ez nektek, gyerekek!”, mert ők nem olvasnak pénzügyi elemzéseket – a Való Világ x-edig fordulójában pedig nem ez lesz a téma…
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek