Jó ideje foglalkoztat már a kérdés, hogyan lehetséges, hogy a magyar társadalom szinte érdemi ellenállás nélkül tűri a Fidesz immár két éve tartó országlását? Hogyan lehetséges, hogy sem a közel 3 millió ember, 3000 milliárd forintnyi nyugdíj megtakarításának elvonása, sem a jogállam intézményrendszerének lebontása nem veri ki a biztosítékot? Akkor azt gondoltam, hogy ezek egyrészt, még csak „elvi” sérelmek, hatásuk a mindennapokra abban a pillanatban minimálisak, igazi kártékonyságuk csak később mutatkozik majd meg. Ezért nem érzik úgy az emberek, hogy tiltakozniuk kellene, de ha közvetlenül, a bőrükön érzik a majd a változásokat…majd akkor! De most, hogy a nemrégiben bekövetkező, százezer diák és családtagjaik mindennapjára azonnali és nagy csapást mérő felsőoktatási átrendeződés is csak alig mérhető ellenállást váltott ki, és hogy vasárnap, a NER állatorvosi lovának számító Esztergomban érvénytelen lett a népszavazás, úgy gondoltam megér egy posztot, hogy kicsit utánajárjunk, mi lehet e végtelen passzivitás hátterében?
Véleményem szerint, fenti jelenségért a pszichológiában jól ismert, „tanult tehetetlenség”-nek nevezett folyamat, valamint a főemlősöknél megfigyelhető, evolúciós szelekcióval létrejövő, „feltétlen utánzási készség” kombinációja a felelős.
1. Tanult tehetetlenség
Pár héttel ezelőtt a Facebookon tűnt fel egy ábra egy mulatságosnak tűnő kísérletről, amely majmokon mutatta be a folyamatot.
Lényege, hogy a kísérletben részt vevő majmokat hideg zuhannyal büntetik, ha a nekik felkínált banánhoz akarnak nyúlni. A kísérlet bebizonyította, hogy a majmok a hideg zuhany elkerülése érdekében „leszoknak” a banánevésről, sőt ezt utódaiknak is átörökítik. A kísérlet látványosan ábrázolja, hogy a majmok csoportja viszonylag rövid idő alatt, miként sajátít el, és ad tovább utódainak egy olyan magatartásmintát, amely egy adott helyzetben minimalizálja ugyan a kellemetlen következményeket (hideg zuhany), de ugyanakkor el is veti azt a lehetőséget, hogy a pozitív végkifejlet, (a banánfürt elérése) bekövetkezhessék. A modellben a „tanult tehetetlenség” állapotot a hideg zuhany rögzíti, amely „megtanítja” a majmoknak, hogy annak ellenére, hogy – elemi igényük - a banán, elérhető közelségben van, és hogy minden képességük megvan ahhoz, hogy elérjék (t. i. fel tudnak mászni a létrán), a próbálkozások olyan kellemetlen következményekkel járnak, hogy inkább lemondanak a finom falatokról, semmint, hogy újra és újra elviseljék azt.
Értelemszerűen — és ez további mondanivalóm szempontjából rendkívül fontos — a modell csak, ún. felülről korlátos rendszerekben működik, amikor valakinek/valakiknek hatalmában és módjában áll, hideg zuhannyal vagy más kellemetlen következményekkel eltéríteni a majmokat eredeti szándékuktól.
2. Feltétlen utánzás
A kísérletben elemezhető másik jelenség, az úgy nevezett „feltétlen utánzás” képessége. A kísérlet során ugyanis a majmok felismerik, hogy a büntetés (hideg zuhany) nem csak saját helytelen cselekvésük esetén érinti őket, hanem abban az esetben is, ha a csoport többi tagja „nem bír magával”. Ezért a majmok megtanulják, hogy a hideg zuhany elkerülése érdekében társaikat meg kell rendszabályozni (verni), ha helytelenül cselekszenek, azaz a banánt meg akarják közelíteni. Az igazi érdekesség azonban akkor jelentkezik, mikor a csoport új tagokkal bővül. Azok ugyanis - társaiktól ellesve- szintén megtanulják, hogy a létrán felfelé induló társukat meg kell verni, anélkül, hogy a negatív következményeket személyesen megtapasztalták volna. Ezzel a modell látványosan bizonyítja, hogy a majmok újabb és újabb generációja visz tovább egy magatartást, annak ellenére, hogy a kiinduló feltételek alapvetően megváltoztak (azaz, már nincs hideg zuhany), illetve azt, ő már személyesen nem is tapasztalta meg.
De miért is érdekes ez? A kísérlet és maga a jelenség azért jutott eszembe, mert meggyőződésem, hogy a magyar társadalom is a tanult tehetetlenség állapotában leledzik. A Kádár-rendszer, bármennyire el is „puhult” a végére, egyértelműen felülről korlátos rendszer volt, ahol az esetleges „hideg zuhanyt”, egy egész béketábor, és az itt állomásozó szovjet hadtestek voltak hivatottak biztosítani (lásd 56, mint első hideg zuhany?). Az ebben a rendszerben szocializálódott generációk,--kezdetben erősebb, később folyamatosan puhuló, vagy akár el is maradó szankciók mellett—„elsajátították” azokat a magatartásmintákat, amelyek nem váltották ki a felülről érkező „kellemetlen következményeket”. Nem „hibáztatható” ezért senki sem, felülről korlátos rendszerben ezek a magatartásformák adekvátak, a túlélés biztosítékai. A probléma csak az, hogy a rendszerváltást és a demokratikus intézményrendszer kiépülését „észre nem véve”, az automatikus mintakövetéssel azokban a generációkban is rögzültek ezek a működési mechanizmusok, és terjednek a mai napig tovább, amelyek már szinte hírből sem ismerik, de személyesen semmiképpen sem tapasztalták a „hideg zuhanyt”.
Ez lehet a magyarázata annak, hogy pl. közel százezer középiskolás jövőjét lehet elvenni egyik napról a másikra egyetlen tollvonással, anélkül, hogy igazán érzékelhető ellenállást, „látható” aktivitást váltott volna ki az érintett fiatalokból és családjaikból. Nem arról van szó, hogy ne értették volna, ill. nem érthetnék meg, mit jelent számukra az oktatási rendszer megváltoztatása, vagy, hogy ilyen sokan értenének egyet az intézkedésekkel, hanem arról, hogy az előző generációktól eltanult, a múltban megfelelő, tanult tehetetlenséggel reagálnak! A passzív mintákon kívül, nincs adekvát, a célnak megfelelő, aktív magatartásra mintájuk!
Ez az oka annak is, hogy a társadalom többsége szó nélkül hagyja lebontani a demokratikus intézményrendszert. Miért lenne fontos neki, ha egyszer sohasem használta, napi rutinjában szinte „észre sem vette”, hogy vannak, miután magatartásmintáit egy felülről korlátos rendszer rögzítette, ill. azokat fenntartás nélkül másolta le, és viszi tovább, anélkül hogy észlelné: a felső korlátozás eltűnt.
Ez a jelenség okozza a társadalom bénultságát, és ezt használja ki most a Fidesz arra, hogy mindent saját képére formáljon, hogy hatalmát hosszú időre bebetonozza. (Külön posztot érdemelne annak feltárása,, hogy az ő politikai, vezetési módszereiket mennyiben határozzák meg ezek az ösztönösen tanult minták, azaz mennyire hasonló rendszert próbálnak építeni). Jóllehet, hatalomra kerülésekor a Fidesz még nem rendelkezett, sőt,- megítélésem szerint -, még most sem rendelkezik , annyi erőforrással, amellyel a valódi felső korlátot kialakíthatná, mégis elegendő néhány, félelmet, szorongást keltő törvény, elegendő a nagy hang, az agresszivitás ahhoz, hogy ezek az elmúlt 22 évet is aktívan túlélt magatartásminták újra „beélesedjenek” , és a társadalom jelentős része, már csak a diktatúra lehetőségének felvetődésére is úgy reagáljon, mintha máris abban élne. Ez egy ördögi kör, mert az öröklött/tanult minták lehetetlenné teszik a hatékony fellépést a szabadságot korlátozó intézkedésekkel szemben, így a hatalom akadálytalanul haladhat előre a szabadság korlátozásának útján egészen addig, míg a rendszert ismételten, valóban felülről korlátossá nem alakítja vissza.
Megítélésem szerint a 24. órában vagyunk. A Fidesz elindult a felülről korlátos társadalom visszaállításának útján, de még nincs elegendő erőforrása sem a rendszer kiépítésének befejezésére, sem működtetésére. Egy diktatúra fenntartásához sok pénz kell és ütőképes erőszakszervezet (ami szintén sok pénzbe kerül). Pénzszerző hídfőállásait a Fidesz kiépítette, azaz, a szinte létező összes, állami pénzcsapot a saját pénzgyűjtőihez irányította. Ugyanakkor ezek csak működőképes állam esetén képesek elegendő forrást nyújtani a rendszer fenntartásához, de a fenntartható állam és gazdaság modelljét a kormányzat egyelőre nem találja. Ütőképes, az elnyomás működtetéséhez nélkülözhetetlen, erőszakszervezettel sem rendelkeznek még, bár a felépítés a TEK-kel, és a most létrehozott parlamenti őrséggel, megkezdődött. Mindezek alapján úgy gondolom, ha most sem ismerjük fel, mi okozza a bénultságot és ezzel a társadalmi védekezőképesség hiányát, és tudatosan nem kezdünk el változni és változtatni rajta, akkor elszalasztjuk az esélyt, az új diktatúra kiépítésének megakadályozására.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek