2011.10.24. 13:57 Szerző: piefke

Hány köztársaság kell még?

„Az ellenzéki összefogás célja a köztársaság újraalapítása, a negyedik köztársaság megteremtése kell legyen… Három feladat áll előttünk. A hiányzó erők megszervezése, az összefogás létrehozása és a negyedik köztársaság megteremtése. Ennek a három feladatnak kell szentelnünk az előttünk álló éveket.”

Istvánffy András (4K) beszéde az október 23-i „Nem tetszik a rendszer”-tüntetésen

 

Kedves István!

Tegnapi beszéded kapcsán írok neked, mint a 4K Facebook-csoport frontemberének…

Akik tegnap kinn voltak a Milla-tüntetésen, vagy éppenséggel videón, esetleg leírva jutottak hozzá a beszédedhez, azok döntő többsége fellelkesült és örömmel fogadta szavaidat. (Akik még esetleg nem olvasták-hallották, itt megtalálják:

http://negyedikkoztarsasag.hu/blog/2011/10/23/Istvanffy_Andras_beszede_a_Nem_tetszik_a_rendszer_tuentetesen)

Valóban kompakt és valóban lelkesítő beszéd. Az alkalom adta ’56-os tirádákat és a tömeg hangulatát megalapozó orbánozást leszámítva az egész tulajdonképpen a részvételi demokrácia (a demokrácia működtetésében való folyamatos és tömeges állampolgári részvétel), mint központi elem köré épül. Hiszen állításod szerint a 3. köztársaság azért bukott el, mert "hiányzott a valós részvétel lehetősége, hogy az emberek ne csak négyévente tudják befolyásolni a döntéseket" és a 4. köztársaságnak pedig olyannak kell lennie, "ahol a demokrácia valós részvételi lehetőséget jelent, ami nem csak négyévente működik."...


Nos, a 3. köztársaságból sem hiányzott az állampolgári részvétel lehetősége – a helyzet az, hogy épp az állampolgárok döntő többsége nem volt (és ma sincs!) demokráciaérett állapotban. A magyar nép történelmében ui. nem alakultak ki tömegesen a felelős, közös döntéshozatalhoz szükséges mentalitás-elemek.


Aki a 4. magyar köztársaságot a folyamatos és tömeges állampolgári részvételre, mint „csodaszerre” akarja alapozni, az valami nem is létező dologtól várja el azt, hogy működjön. Ez így még nagyobb bukta lesz, mint a 3. volt – és ugyanaz fogja a bukását okozni: az, hogy az állampolgároknak csupán csekély töredéke képes (és akar is!) kompetens módon beleszólni a közösség és az ország ügyeibe. Egy modern ország működtetése igen bonyolult és sok felkészültséget igénylő dolog – ha enélkül kezdünk bele, abból csak káosz lesz.


Attól, hogy te/ti azt szeretnéd/szeretnétek, hogy a magyar nép „legyen kész a demokráciára”, a valóságos helyzet még egészen más. A magyar polgárok demokráciaérettsége csak egy hosszú folyamat eredménye lehet, amely folyamat akár több generáción át is tarthat! Kérlek, ne hazudjatok a népnek „Orbán-módra”: ne hazudjátok azt neki, hogy „Csak az volt a baj, hogy nem szólhattatok bele!” - mert éppen az a baj (és éppen azért dőltek be egy Orbán-féle populistának), hogy az emberek nem értettek a közügyekhez, a demokráciához és ami „idegen” nekik, azzal ugye nem is szívesen foglalkoznak…


Ugyan honnan is lehetne felelős, a döntéseik és a céljait kompetens módon megválasztani tudó nép az, amely felerészben zsellérek gyereke-unokája; zselléreké, ahol a „döntési kompetencia” a legelemibb emberi dolgokra sem terjedhetett ki, mindent vagy „parancsba kaptak”, naponta, vagy az „évezredes hagyományok” határoztak meg? Honnan lenne egy ilyen népnek komoly, generációk óta halmozódó tapasztalata az önállóságban? Ne a nagyvárosi „polgári elit” néhány tízezres „saját világából” induljatok ki, mert Magyarország több mint 2000 falu is – de még a városi tömegek mentalitása és hagyományrendszere sem „polgári”. És ugyan honnan lenne erős közösségi tudat és ezen alapuló erős önszerveződő késztetés és képesség abban a népben, amely évszázadok óta „egyéni túlélő-taktikákra” van kényszerítve, amely ehhez szokott hozzá? Mindezek nincsenek – mindezek kifejlődéséhez a feltételek megteremtése a következő köztársaság politikai elitjének lesz a felelőssége és a feladata!


…Mindez pedig nem a magyar nép „leszólása”, hanem reális helyzetkép, amelyből minden okos és valóban sikeres országot akaró politikusnak kötelessége kiindulni. Nem arról van szó, hogy Orbán-, vagy Kádár-módra „gyámkodni” kellene a nép felett, hanem arról, hogy olyan politikai elitet kell kialakítani és a hatalomba emelni, amely önmaga már rendelkezik a demokrata mentalitással és amelynek felkészültsége és ambíciói egyaránt lehetővé teszik az egész magyar társadalom igazi „átdemokratizálódását”.

Ha valóban aktívan politizáló párttá váltok, kérlek, ne feledkezzetek meg erről!

A demokrácia talán az egyetlen olyan államberendezkedés, amelybe nem lehet „törvényekkel beleterelni” az embereket – ezt te is jól mondtad a beszédedben, amikor „ölünkbe hullott harmadik köztársaságot” emlegettél ’89 kapcsán. Éppen ezért fontos az, amiről itt a Progresszív Blogon már többször is volt arról szó, hogy a demokrácia elsősorban nem egy államberendezkedést, hanem egy, az egész népet átható és számára magától értetődő mentalitást jelent. Hiába győznétek 2014-ben és hiába alakítanátok ki a világ legközvetlenebb és legfolyamatosabb állampolgári beleszólási lehetőségét biztosító rendszerét itt – ha a mentalitással nem kezdetek semmit, akkor ezzel a szuperközvetlen és szuperfolyamatos demokráciával hamarosan jól visszaélve egy „új Orbán” ragadná magához a hatalmat… És akkor jöhetne majd megint egy „5K”…

…Mondd István: mi értelme lenne ennek így?

A bejegyzés trackback címe:

https://progressziv.blog.hu/api/trackback/id/tr53326244

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: 4K!: videóinterjú Istvánffy Andrással 2011.10.27. 12:26:30

Túlságosan nem lepődtünk meg azon, hogy Istvánffy András sem rajong a rendszerért, mint sokan mások. Nem azért, mert rá van írva a homlokára, de ki ne emlékezne a Peking téri akcióra? Rendszerellenességét kifejtette a színpadon is, de csak egy mondat t...

Trackback: Október 15-én világforradalom 2011.10.25. 17:32:35

Ma több országban lesznek megmozdulások a "Világforradalom" mozgalomhoz illeszkedve. A felvezető események már meg is indultak, lásd az amerikai "városfoglalásokat". A spanyol fiatalok májusi Sol téri tüntetéssorozatával indult...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása