A mai nap „jogállamgyilkos” eseményei filozófiai fejtegetésekre késztették Blogunkat – ránk alapvetően nem jellemző módon…
A „klasszikus ballibek” lakásai manapság az átható szarszagról könnyen felismerhetők (egy esetleges pogromhoz nem is kellene névjegyzék). Fosnak, hogy oda az a demokrácia, amely Blogunk véleménye szerint soha nem is létezett itt. Mert ugye attól, hogy vannak demokratikus keretek és intézményrendszer, még az emberek viselkedése, gondolkodásmódja nem válik demokratává. Klasszikballibék (talán) azért hihették, hogy Magyarország egy demokrácia, mert az utóbbi 20 évből 12-ben olyanok kormányozták, akiknek „demokrata önképük” volt. Most pedig attól szartak be, hogy a jelenlegi kormányelit nyíltan totális és senki-semmi által nem korlátozott hatalmat szeretne az országban. Olyan hatalmat, amelynek megőrizhetőségét csak közvetetten befolyásolhatja a saját kormányzati teljesítményük, hogy elképzeléseik megvalósítását ne „akadályozza” a négyéves ciklus…
Ez a helyzet felvet egy igen érdekes kérdést. Baj-e az, ha valakinek csak a külvilág realitásai korlátozzák a hatalmát?
Ezt a kérdést nem lehet megválaszolni, mert maga a kérdés rossz: nem a hatalom korlátaira kell rákérdeznünk, hanem a hatalmat gyakorló korlátaira - éspedig szellemiség, mentalitás és személyiség terén, mert az erre a kérdésre adott válasz mutatja meg, hogy egy adott hatalom jó-e, vagy sem.
Általánosságban elmondhatjuk – és más posztjainkban már le is írtuk – hogy a demokrácia tulajdonképpen nem más, mint sansz arra, hogy épp a legalkalmasabbak kerülhessenek vezető pozíciókba. Ez persze csak elméleti lehetőség, kevésszer is valósul meg, de a lehetőség adott… Az is nyilvánvaló, hogy a vezetésre alkalmasság „huzamosan fennálló állapot”, legalábbis egy 4 éves ciklusnál valószínűleg tovább alkalmas valaki rá. Továbbá: nyilvánvaló az is, hogy egy felkészült, minden szempontból alkalmas vezető hosszú távú programokat is indít, távlati célokat is kitűz – és ha e hármat összeadjuk, akkor vannak erős érvek egy ilyen személy több 4-éves cikluson átívelő pozícióban tartása mellett.
Most nem foglalkozunk azzal, hogy miképpen kerülhet hatalomra épp az alkalmas személy (csupán megjegyezzük: a hatalom megszerzésének sokkal több köze van az általános emberi viselkedéshez, mint bármiféle „politikai okoskodáshoz”…). Aktuális feladatunk most az, hogy immár egyértelműen kimondjuk, megállapítsuk: a most éppen „15-20 évre” berendezkedni akaró hatalom vezető figurája, Orbán Viktor egyáltalán nem felel meg az igazán elhivatott, személyében, tudásában, mentalitásában és motivációiban egyaránt „legjobb” vezető kritériumainak!
…Visszatérve arra, amivel kezdtük: a ma aggódók bélműködése akkor állhat helyre, ha a hatalom nem lesz egy ilyen öncélú vezető kezében, ha a hatalom olyanokhoz kerül, akiknek nem kell ragaszkodniuk ahhoz, mert anélkül is tudják „definiálni” magukat és közösségen belüli „értéküket”…
„Találd meg egy országban a legtehetségesebb embert, aki csak létezik, helyezd őt a legelső rangba, lásd el bőséges engedelmességgel és tisztelettel és tessék, máris tiéd az eszményi kormányzat.” – írja egy helyütt Carlyle.
„Amilyen kiváló, olyan egyszerű recept – de mint minden jó és egyszerű recepttel, rendkívül ritkán élnek vele! Kétségkívül az volna a legtermészetesebb, ha mindenkor a legjobb állna az élen, a legokosabb és a legtöbbet tudó, a legerősebb és a legvértezettebb, az a szem, amely legmesszebbre lát előre is és hátra is, ama világító gyújtópont, melyben a világ minden sugara összegyűlik: vagyis, ha az agy parancsolna, amint ezt a legegyszerűbb emberi individuum esetében is láthatjuk! De e magától értetődő, „normál” eset legfeljebb ha egy tucatszor lett valósággá az emberi történelem általunk behatóbban ismert szakaszaiban.” – írja híres művében (Az újkori kultúra története) Egon Friedell, folytatva Carlyle imént idézett gondolatát…
Azt hiszem, most Magyarországnak meg kell találnia a 13. ilyen embert - kell egy Nagy Demokrata!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek