2012.02.23. 21:53 Szerző: Dr. Evet

Nem csak a pénzért…!

„Nec res, nec spes!”

(„Se pénzem, se reményem!”)

 

Gaius Julius Caesar

 

Átlagosan 57.000 forintos bruttó béremelést fognak kapni az orvosok – olvasom a minapi hírek között (http://index.hu/belfold/2012/02/22/57_ezer_forint_lesz_az_atlagos_orvosi_beremeles/). Februárra várható (állítólag) a megállapodás erről. (Ugyan ki kivel állapodik meg – engem pl. senki sem kérdezett, hogy O. K.-e a dolog?) Úgy érzem, e hír kapcsán el kell mondanom bizonyos dolgokat ezzel az egész „orvosfizetések”-dologgal – és általánosságban: az egészségügy-finanszírozással – kapcsolatban!

Talán azt kár is leírnom, hogy semmit sem fog változtatni bruttó 57.000 forint az orvosok évi ezres számú elvándorlásán. Talán még 570.000 bruttó – vagy nettó – forint se lenne elég ehhez, mert nem csupán a pénzért mennek el Magyarországról az orvosok. A pénz csak tünet, az alacsony magyar orvosi fizetések csupán egy sokadik következménye valaminek. E posztban erről fogok írni – tehát félreértés ne essék: nem a pénzért teszem!

Magyarország, mint működő rendszer mára eljutott az összeomlás szélére – az egészségügy különösen. A szakszerűtlen, önző államvezetés és a rövidlátó állampolgárok közös műve ez. És éppen ez az a bizonyos „nem csak a pénzért”-ok, ami miatt sok orvos elmegy az országból: jól működő rendszerben akarnak jó munkát végezni és jól működő országban akarnak élni. Ez az, amit (úgy látszik) nem értenek meg a politikusaink. Ugyan ki az, aki „rongyos” pár tízezer forintért hajlandó kilátástalannak tűnő életet élni egy kaotikus környezetben, amikor – tudása révén – mindebből egy pillanat alatt kiléphet. Ugyan miért maradnának, mikor se pénz, se remény?

„Hivatástudatból!” – hát persze: a politikusaink is nyilván hivatástudatból emelték meg a saját fizetésüket… Csak éppen az a baj ezzel a hivatástudattal, hogy hiába tartana itthon minden orvost a hivatástudata, az egészségügy akkor is hamarosan működésképtelenné válna, mivel a pénz nem csak az orvosoknak, az egészségügyben dolgozóknak kell, hanem a műszerekre és gyógyszerekre is. Ha ezek nincsenek, akkor nem működik az egész. Nem működik - akárcsak lassan Magyarország!

Magyarország nem működik – és nem működik benne az egészségügy sem. Azt szokás mondani, hogy „nincs elég pénz” ehhez: sem az ország, sem az egészségügy normális működtetéséhez – ám ez így nem igaz! Van-lenne pénz, legalábbis az egészségügyre, csak az a kérdés, hogy akarjuk-e, és ha igen, akkor miképpen akarjuk rákölteni ezt a pénzt?

A korszerű egészségügyi ellátás drága, ezzel nincs mit tennünk. Szoríthatunk még egy kicsit a gyógyszercégeken, lekapcsolhatunk minden második lámpát a kórházak folyosóin, de amíg finanszírozási oldalról nem vesszük tudomásul a drágaság tényét, addig nem lehet magas szintű ellátást várni. És itt, a finanszírozási oldalnál máris ott vagyunk az egész orvosfizetés-kérdés lényegénél: nem lehet az egészségügyi ellátást az egészségbiztosítási rendszerünk totális átalakítása nélkül megvalósítani (, hacsak szegény Szócska Miklós nem kezd el ügyesen dollárt hamisítani…)

Az orvosi fizetéseket csak akkor lehet reális szintre emelni, ha egész rendszerben gondolkodunk végre, ha nem csupán tűzoltás folyik egy-egy részterületen. A jelenlegi gazdasági helyzetünkben, Magyarország adott gazdasági teljesítőképessége mellett csupán akkor tehetjük rendbe az egészségügyet, ha erre megvan a társadalmi akarat és ha polgáraink „minősített többsége” egyetért ebben. Vegyük végre tudomásul, hogy nem a kormány feladata pénzt adni az egészségügynek, hanem azoké, akik kezelést várnak attól – vagyis: a polgároknak! Ugyan mi köze lehet Matolcsynak (vagy általában az állam pénzügyeivel foglalkozó miniszternek) ahhoz, hogy mennyi pénzre van szüksége a kórházaknak? Ugyan miért ne választanánk el az egészségügyet az államtól? Hiszen az állami költségvetés csupán egy felesleges transzfer ebben: csupán elosztja a polgárok pénzét… Miért ne lehetne „levágni” azt az állami (jobb-)kezet, amely folytonosan, feleslegesen és inkompetens módon nyúl bele az egészségfinanszírozásba? Miért ne lehetne „önkormányzati rendszerben” megoldani az egészségbiztosítást és egészségügy-finanszírozást?

Nagyon egyszerűen fogalmazva, a magyar lakosságnak két választása van:

1.     Megelégszünk az ’50-es-’60-as évek orvosi ellátási színvonalával, a „kedves doktorbácsival”, kezében az ódivatú orvosi táskával. Azzal a korszakkal, amikor volt már penicillin, de nem volt pacemaker. Azzal a korszakkal, amelyben a rák halálos betegség volt, a cukorbetegek rövid és nyomorult életre voltak ítélve, ahol az infarktus mortalitása a 100%-ot közelítette…

2.     Vagy: igazán XXI. századi egészség- és életesélyeket akarunk – de akkor megadjuk (önként!) ennek az árát is.

Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi politikára és politikusokra nem bízhatjuk rá ennek a kérdésnek az eldöntését. Ez a mi feladatuk, magyar polgároké. De a döntéshez legyünk azzal tisztában, hogy csak e kettő között választhatunk, harmadik („magyar”, unortodox”, „trükkös”) út nem létezik!

…Na, ha ezzel megbarátkoztunk, akkor itt a következő teendő: írjunk-írassunk ki népszavazást, hogy t. i. a kettő közül a többség melyiket választja. …És ha megvan az eredmény, akkor az jön, hogy megcsináljuk az új, államfüggetlen egészségbiztosítási és egészségügy-finanszírozási rendszert…

A poszt címe: Nem csak a pénzért… Nos, ahogy írtam, a poszt sem csupán azért íródott, hogy „pénzt szerezzünk” az eü-nek, hanem azért, hogy (legalább az egészségügyben) építsünk ki jól működő, a kormányzati esetlegességektől függetlenített rendszert.

…Már ha akarunk – mert választhatjuk a táskás doktorbácsit is!

A bejegyzés trackback címe:

https://progressziv.blog.hu/api/trackback/id/tr84188423

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: KacsaLeaks: MÁV TO THE FUTURE. 2012.02.24. 15:32:08

A legújabb kiszivárogtatás szerint a MÁV félve, hogy gyorsan a BKV-hoz hasonló helyzetbe kerülhet, új koncepciót dolgozott ki a fennmaradásához.A legújabb retro őrületet meglovagolva, pénzt nem sajnálva belevágott a Vissza a jövőbe projektjébe. A közel...

Trackback: Számlát az egészségügybe 2012.02.24. 12:18:35

Fontos kérdést boncolgat a nol.hu-n Kalapos Miklós Péter írása. Miszerint nagyon nehéz úgy rendes egészségügyet csinálni, hogy nincsenek meg hozzá a megfelelő források. Pedig mindenki fizet, aki csak tud. A TB alap is — nem is keveset —, és a kedves b...

Trackback: Amikor a 144 milliárd miatt csörög a piros telefon 2012.02.24. 10:40:06

A hírek szerint 144 milliárd talán elúszik, de Mutyiföldén vajon mik lehettek az első mondatok, amiket meghallhattak a nemes urak miután eljutott hozzájuk a hír, azaz - a szabályzatnak megfelelően - harmadik csörgés után felvették a piros telefont. Csö...

Trackback: Jenő, Keszi, Kúrtgyarmat 2012.02.24. 10:22:23

Európa 2012. február 22-én megint (ti. Trianon után megint) alaposan meggyalázta a magyarok nemzeti öntudatát. Történt ugyanis, hogy Bizottsága révén közölte: erre a szarra lehet, hogy jövőre már nem ad pénzt. Illetve nem annyit....

Trackback: Miért jó az orvos-elvándorlás? 2012.02.24. 09:52:50

A fizetések kifizetését, a háziorvosi praxisban eltörölt beszerzési hozzájárulás visszaállítását ígérte Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár egy, a hvg-nek adott interjúban nemrégen. Amitől többek között azt is reméli a mostani kormány, h...

Trackback: Kapitalista kiáltvány: egy fizetés, egy adó 2012.02.24. 09:37:39

Jakab Andor írása felvillanyozott, s ehhez jött még az The Economist vezércikke arról, hogy az amerikai gazdaság lassan elveszik a sok szabályzat és törvénykiegészítés útvesztőjében. Jakab Andor jól látta meg, hogy a mai magyar politikai irányvonallal ...

Trackback: Kórházi kezelés okosba 2012.02.24. 09:37:24

Olvasom a Szíveslátás vendéghányás című blog friss posztját arról, hogy mennyire és milyen szisztematikusan átvágják az embert az éttermekben, rendezvényeken. Még ha csak a fele igaz is annak, amit a szerző ír (és sok kommentelő szerint ez bizony így i...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

lariflari 2012.02.24. 09:49:00

2 millió dolgozónak kell kitermelnie a többiek bérét,ami lehetetlenséggé vált mára.Minden állami alkalmazottnak,orvosnak,nővérnek,politikusnak,tanároknak,az önkormányzati dolgozóknak a bkv a máv dolgozóinak illetve az összes nyugdíjasnak,kiskorúnak és rokkantnak.Mindezek fizetését a kkv szektor termeli ki,akiknek a bevétele rohamosan csökken a megszorítások és a válság miatt.

Ejjnye Bejjnye 2012.02.24. 09:51:33

Érdekes felvetés, probléma "orvoslás". Bár a megoldás érdemi, értelmi része nem okosabb a kritizált rendszer alapelveitől. Önző módon gondolkodik a cikk írója is, csak a saját problémáira fókuszálva - mint a sértődött gyerekek - miközben rendszerelméletről prédikál! Olyan ez az ötlet, mintha az elvágott nyakú, kivéreztetett csirkétől még elvárná, hogy tojásokat is adjon a konyhára a jövőben. Vagy hogy másik példával éljek, sokadik bőrt húzzák le a rókákról, azaz rólunk. Adók, banki terhek, kevesebb fizu... Ugyan miből finanszírozzon ez a megtépett nép még több pökhendi, hálapénz-éhes orvost? Merthogy nem minden itt maradt doktorúr/asszony a szerencsétlen mártír, és hivatástudatos hős!

Halász Patrik 2012.02.24. 10:06:58

Nemcsak úgy lehet forrást teremteni az egészségügy számára, hogy bevezetjük az amerikai üzleti alapú rendszert, ahol a lakosság jelentős részének nincs egészségbiztosítása, és emiatt veszélyben van az élete.

Ezzel szemben az alternatív lehetőség az, hogy az állam teremt új forrást. Megmondom, hogyan. Le lehetne lapítani az állami nyugdíj- és bérpiramist, vagyis lehetne csökkenteni a magas nyugdíjakat és fizetéseket, minél magasabbak, annál többel. Létre lehetne hozni egy vagyoni adókra (ingatlanadó, gépkocsiadó, földbirtokadó) építő progresszív adórendszert. Mennyi forrás felszabadulna!

kzoltana 2012.02.24. 10:14:22

Ha bevezetik az tervezett új "szolidaritási" adójukat, akkor mindenki menni fog, aki csak teheti, de már családostul. www.nyugat.hu/tartalom/cikk/szolidaritasi_ado_kulfoldi_munkavallalas

Tina0611 2012.02.24. 10:15:36

Nos, kedves posztoló, én fizetek, és a munkáltatóm (aki egy multi) is fizet, nem keveset. Most azt várod, hogy még többet fizessünk? Vagy arra akarsz kilyukadni, hogy az állam nem jól gazdálkodik a befizetett TB járulékokkal? Mert nem mindegy.

OkoskaTo:rp 2012.02.24. 10:17:05

Rokon (orvos) akkor döntötte el, hogy kimegy külföldre, amikor nemhogy a magyar orvosbéreket nem emelték fel, de évi félmillió körüli összeget akartak kérni tőlük rezidensként, tehát azért, hogy ők egy kórházban dolgoznak. Hogy egyértelmű legyen: azért fizessenek, hogy dolgozhatnak, havi 90ezer forintért.

A jogászok gyomra biztosan beveszi ezt ügyvédbojtárként, bár ott legalább a gyakornoki idő lejárta után hülyére keresik magukat.

Én a magam részéről hajlandó lennék többet fizetni a (jelenleg még szerencsére ritkán igénybe vett) orvosi ellátásért. Ha mondjuk ezért cserébe nem kellene órákig várnom a szociális életük részét a rendelőben töltő nyugdíjasok miatt. (Hogy megtermelhessem azt a pénzt, amiből őket is eltartjuk.) Vagy ha mondjuk az OEP-nél lekérdezhető betegéletutam nem lenne tele mindenféle kamu bejegyzésekkel, amiket azért írtak be az orvosok, hogy több pénzt kapjon a rendelő/kórház.

isti77 2012.02.24. 10:33:00

Kedves külföldre vágyó orvosok! Ebben a "leszarom ezt az országot, elmegyek külföldre"-hozzáállással van néhány probléma.
1. Nem hiszem, hogy a német (/francia/svéd/norvég) egészségügy korlátlan számú, hazájukra ráunt dél-és kelet-európai orvost fel tudna venni, már csak azért sem, mert egy magas presztízsű, megbecsült, jól megfizetett szakmában a munkaerőhiány annyira nem jellemző, inkább a túljelentkezés.
2. Egy gazdagabb társadalomban, ahol az emberek magasabb életszínvonala abban is megnyilvánul, hogy jobban ügyelnek az egészségükre, a lakosság számához viszonyítva eleve kevesebb orvosra van szükség, mint errefelé, ahol egy 45 éves átlagember már túlesett 1-2 infarktuson, sérve van, cukorbeteg, és rendszeres kezelést igényel.
3. Az, hogy a magyar orvos olcsóbban végzi el ugyanazt a munkát, az egészségügyben (mármint külföldön) nem feltétlenül fontos szempont, inkább az, hogy hogy dolgozik, hogy áll a munkához, és a magyar mentalitást elég sokan ismerik világszerte. Nem hiszem, hogy ez csak a fizetés függvénye, nehéz elképzelni, hogy aki itthon bunkó a betegekkel, az külföldön, vastagabb borítékkal gyökeresen más lenne (kezdetben lehet, aztán megszokja a nagyobb pénzt, és újra kijön az alap-hozzáállása).
4. Mint ismeretes, nálunk az idegen nyelvtudás nem tartozik a nép erősségei közé, még a felsőfokú végzettségűek körében sem. És egy orvosnak sajna nem elég, ha két egyszerű mondatot el tud dadogni az adott ország nyelvén, mint a gyrosárusnak. Egy orvosnak perfektül kell beszélnie, az általánoson kívül a szakmai nyelvet is, elvégre latinról is tudnia kell fordítani németre (pl.) és vissza a szakkifejezéseket, illetve el kell tudnia magyarázni Frau Müllernek, hogy mi a betegsége (ehhez ugye meg kell értenie, mi a panasz), és hogy gyógyítható. Ha félreértik egymást (vagy nem érti, mit mond Frau Müller, vagy érti, de ő nem tudja érthetően kifejezni magát), annak végzetes következményei lehetnek. Egy mégoly intenzív nyelvtanfolyamon, ahol arra tanítanak, hogy kell útbaigazítást kérni, vagy sárga kiskosztümöt vásárolni egy boltban, nem biztos, hogy kellő nyelvtudást, szókincset és beszédgyakorlatot szerez ehhez bárki.
Hány magyar orvos tudja, hogy van németül a csípőficam? Főleg egy olyan, aki a vércukormérő jelzéseit sem tudja értelmezni.
Nem eszik olyan forrón, kérem. Lehet fenyegetőzni, de az a Kánaán sem olyan már, mint pl. 30 éve, és közel sem biztos, hogy pont te kellesz a sok millió pályázó közül.

JKJ 2012.02.24. 10:36:00

Nem látja a posztíró a fától az erdőt. Írom ezt minden negatív töltet nélkül!

Az egészségügynek nevezett intézmény valóban betegségügy. Az egyre drágább és kifinomultabb vizsgálati módszerek és kezelések valójában nem gyógyítanak.

A modern orvostutomány állása szerint jelenleg nincs gyógymód a kettes típusú cukorbetegségre, a magas vérnyomásra és a többi civilizációs betegségre. Ezekkel kezeltek száma pedig folyamatosan növekszik. A költségük is növekszik.

Mivel ezek hosszú évekig, évtizedekig kezelendő állapotok, ezért leírhatatlanul sok pénzbe kerülnek. Kiesett munkaidő, gyógyszertámogatás, kórházi kezelés, idő előtti halál, rokkantjárulékok stb.

Ezek mind elkerülhetők ha eleve nem betegszik meg az ember. Biztos sokan felröhögnek most. "Mintha ez választás kérdése lenne!" Gondolják. Pedig az.

Senki nem akar beteg lenni, de a jelenlegi táplálkozástani ajánlások beteggé tesznek mindenkit aki követi. Köszönjük WHO!

A mostani táplálékpiramis bázisát képező üres szénhidrátokat el KELL hagyni. Liszt, gabonafélék, hüvelyesek. Ezek csak üres kalóriák, amik a táplálkozástudományi szakemberek szerint a napi kalóriabevitel 55%-át kell, hogy lefedjék.

Nem csoda, hogy egyre betegebb mindenki. Röviden összefoglalva. Van lehetőség egészségesen élni mindenkinek. Aki már beteg, annak ez visszafordítható. Nem kell gyógyszerrel szinten tartani (legtöbbször még azt sem) a már beteg állapotot.

Ez az egészségügy jövője. Ha egészségesek vagyunk!

Ha ez elindul, akkor lesz pénz a balesetekre, a vele született rendellenességekre és mindazokra a betegségekre amit nem MI okozunk MAGUNKANK.

Aki nem hiszi hogy mindez lehetséges, az járjon utána vagy szépen nyugodjon bele, hogy idősödve egyre több nyavaja támadja meg az embert és erre a drága egészségügy a megoldás.

Elnézést a helyenkénti nagybetűskért. Nem kiabálás akart lenni :-)

Egyébként a feleségem háziorvos és sajnos minden nap hallom, hogy mennyi embert kezelnek az úgynevezett civilizációs betegségekk. Nem csak a kövéreket és az öregeket.

Még egyszer: Több pénz az egészségügybe NEM megoldás, ha nem tudnak gyógyítani. Jelenleg pedig nagyon kevés gyógyítás folyik az egészségügyben.

isti86 2012.02.24. 10:48:55

@lariflari: Ez nem így működik. Az állami/önkormányzati alkalmazottak is adóznak. Azt a szolgáltatást akkor is igénybe kéne venni, ha történetesen üzleti alapon működne. (Ami a rendőrség, tűzoltóság, sürgősségi betegellátás esetében ad abszurdum.) Ha meg nagyon sívózni akarunk akkor mondhatjuk, hogy csak a termelő vállalatok állítanak elő értéket (ez is akkora hülyeség mint a fenti állítás).
Tehát kb 3 millió ember tart el 7 milliót. Ez még mindig siralmas mondjuk.

lyken 2012.02.24. 10:50:25

@Halász Patrik: "Létre lehetne hozni egy vagyoni adókra (ingatlanadó, gépkocsiadó, földbirtokadó) építő progresszív adórendszert."

Tehát, ha valaki a saját tőkéjét kockáztatva sikeres vállalkozást indít és százszor annyit keres, akkor attól elveszed, mert...? Az átlagpolgár közel 60%-ot hagy az államnál manapság. Ha a te módszeredet bevezetnék, akkor szerinted a tehetős polgár majd mosolyogva kicsengeti a maga 70%-át?, Mert vannak emberek akik a saját boldogulásuk lrdekében nem hajlandóak lépni? A vagyonos fizessen, hogy azokat is tudják gyógyítani, akik egyébként folyamatosan azt skandálják, hogy fizessenek_a_gazdagok? Nem gondolod, hogy a valamire képes polgár inkább lelép egy adó- és társadalmi kultúrában inkább neki megfelelő közegbe? (Pont mint manapság.)

Avril1212 2012.02.24. 10:58:34

@isti86: "Az állami/önkormányzati alkalmazottak is adóznak " igen, az állam egyik zsebéből kiveszi, odaadja, aztán visszaveszi. Miről beszélsz? Nem a közalkalmazottak egy részével van baj, hanem a köztisztviselőkkel, hivatali- hatósági emberekkel, akik iszonyú pénzeket keresnek, cserébe mindent elkövetnek, hogy a kkv szektornak még szarabb legyen. Tegnap hallottam, hogy a székesfehérvári polgármesteri hivatal műszaki osztályán - jobb esetben - 8-10 hónapig tart egy építési engedély elbírálása a 60 napos kötelező ügyintézési határidő ellenére. Közben meg padlón van az építőipar.És egy önkormányzati osztályvezető 3-4x annyit keres, mint egy osztályos orvos!!
@lariflari: igazad van. nem megy ez így már sokáig.

csababácsi 2012.02.24. 11:00:15

Igazatok van orvosok. Hajrá. Megérdemlitek.Aki Tőletek bármit is sajnál, az végezze el az egyetemet, borítékolom, nem tudná.
Ez Magyarország és a magyar mentalitás.
Dögöljön meg a szomszéd tehene is.

lyken 2012.02.24. 11:00:53

@isti77: 1. "Nem hiszem, hogy a német (/francia/svéd/norvég) egészségügy korlátlan számú, hazájukra ráunt dél-és kelet-európai orvost fel tudna venni,"
Menj el közvetítőhöz, meg fogsz lepődni.

2. "Egy gazdagabb társadalomban, ahol az emberek magasabb életszínvonala abban is megnyilvánul, hogy jobban ügyelnek az egészségükre, a lakosság számához viszonyítva eleve kevesebb orvosra van szükség, "
Egy olyan országban, ahol évente kötelező a szűrés nem kevesebb orvosra van szükség, hanem többre. MEG-E-LŐ-ZÉS. Van ahol már rájöttek, hogy olcsóbb a tömeges megelőzés, mint az utólagos gyógyítás.

3. "a magyar mentalitást elég sokan ismerik világszerte."
Külföldre jellemzően nem az a lelkinyomorék megy el, aki odahaza a betegeken éli ki magát. Azok mennek el, akik ezt nem tartják megfelelőnek és inkább megbecsült környezetben akarnak dolgozni.

4. "Mint ismeretes, nálunk az idegen nyelvtudás nem tartozik a nép erősségei közé, még a felsőfokú végzettségűek körében sem."
Nyelvtanfolyam. 6-8 hónapos, intenzív, orvosi. Csodákra képes. És megéri fizetni. Norvég, svéd, német, UK tapasztalataim vannak, ide vonultak ki ismerősök. És mindenhol volt tanfolyam. A fizetésüket is kapták ez idő alatt és a munkahelyükkel is elkezdhettek ismerkedhetni.

Lózunghajigálás előtt érdemes lenne megismerned a tényeket.

csababácsi 2012.02.24. 11:03:16

@lyken: A mai elit 90%-a becstelen úton szerezte vagyonát a kialakult rablókapitalizmusban.Erről ennyit

Avril1212 2012.02.24. 11:09:58

@lyken: Így van, adóztass, tudod mit?
Mocskos kis és középvállalkozókként eltartunk sok-sok millió cigányt,nyugdíjast,munkanélkülit,ifjúságot, eltartjuk a bürokráciát, és persze a politikusokat is eltartjuk.
A füst után még nem adózunk, egyébként fizetünk 666 féle járulékot-adót-hozzájárulást-kamarai díjat-illetéket meg a .****** tudja még mit nem.
Sokan szívnak a versenyszférában olyan nettókkal, aminél sok-sok ezer nyugdíjas többet kap!
Néha arra gondolok, jobb lenne ha összedőlne az egész q. tákolmány, és eljönne az, aminek 89-90-ben kellett volna.

B-rocker (törölt) 2012.02.24. 11:35:19

Elöször is fel kell mondani az adóságszolgálatot. Eddig kérem azért kaptak megasabb kamatot, mert kockázatos. Bukták.
Aztán meg kell szüntetni a kátrányos helyzetűek tenyésztési programját.
Aztán sajnos be kell vezetni a fizetős egészségügyet.
Sajnos ez drasztikus elhalálozást fog okozni.
Tetszettek volna akkor akasztgatni amikor kellett volna. Elprivatizálták a teljes államvagyont.
Humvald félék miatt nincs lové itt semmire.

lüke 2012.02.24. 11:35:27

nemcsak a pénzért
-szakmai
a szinvonal MO-n cca a 70-s évek beli,
nem a 2012-s évnek megfelelö
-morálisan
nem lehet az ápolási oldalt!
s a vizsgálatok elmaradását KIVÜLÁLLÓKÉNT SZEMLÉLNI
(egy belgyógyász,aki 1990-ben elment
külföldre)

baloo112 2012.02.24. 11:36:59

@isti77:
1. hiany van. Svedorszagbol egy korhazbol irok, mint orvos. Egyfolytaban keresnek, szakorvos annyi jöhet, telidtödni itt meg sokaig nem fog.
2. a nyelvtanfolyamot a fogadofel allta. 6 honapig ugy kaptam fizetest, hogy svedul tanultam Barcelonaban.
3. az itteni atlagnal jobban keresek.
4. az emberek, a tarsadalom befogado, segitökesz.
5. tisztelem es becsulöm aki otthonmarad. nekem ez nehez döntes volt . ha maradok Mo-n akkor halapenz, könyvelö, heti 60ora melo, az önbecsulesem elvesztese, vagy maradok luzerkent, vagy eljövök ide. en eljöttem...
6. nyelveket jol beszel a legtöbb orvos kb 40 eves korig, szakirodalom magyarul mar nincs is, az angol az tök alap...

lüke 2012.02.24. 11:39:31

@isti77:
nem is! nem várnak senkire
csak a szakmailag kompetensek
s a nyelvet jól bírók
tudnak elmenni
a többi néma csend.............

Kedves Loránd · http://hajnalvilag.hu 2012.02.24. 11:40:18

"Nem a pénzért"... de a pénz MIATT. Lásd:

hajnalvilag.blogspot.com/2011/12/korszellem-ebreszto.html

Amikor utoljára megkérdeztem valakitől, képes lenne-e úgy kidolgozni egy működő egészségügy szerkezetét és igényeit, hogy abban NEM szerepel mesevilág (pénz, adósság, hitel, ...) KIZÁRÓLAG valós dolgok: emberek, szakképzettség, eszközök, anyagok, és TARTALÉKOK minden szinten, ahol erre szükség van, nem kaptam választ.

Szerintem ez lenne az első lépés. Világossá tenni, hogy kézzel fogható szinten mire van szükség ahhoz, hogy valós létbiztonságot teremtsünk magunknak a XXI. században általánosnak tekinthető szinten, a jelen lakosság számára (és nem csak azok számára, akik "annyit is érnek", igaz-e Lézer úr?). Hol lehetne szűrésekkel, "népneveléssel" (lásd tömegsport, életmód kérdések) csökkenteni a kockázatokat és az ellátó rendszer terhelését?

Aztán hasonlítsuk össze azzal, amink van most, volt korábban, és LESZ, ha így haladunk tovább.

Hablatyolni könnyű "életpálya modellel", "feladat átvállalással", csőddel, privatizációval, fizetős várólistával és ki tudja még mivel. Könnyű ködösíteni, és a hétköznapi ember számára érthetetlenné tenni a folyamatokat, néhány szóvivői nyilatkozatba csomagolni a hozzáértés ordító hiányát, vagy akár a nyílt rablást.

Egy ilyen listával nem lehet. Tessék elkészíteni, és letenni az asztalra!

lyken 2012.02.24. 11:44:46

@csababácsi: "Minden zsidó bűnös." 1940, Németország.
"Minden kapitalista bűnös." 1950, Szovjetunió

A kisemberek kielégítésére jó a vagyonadó és a hasonlók. Akik a fizetésük 60%-át leadózzák. Lehet vagyonadóztatni, várom szeretettel. Ha cégem biztosítja lakásomat, kocsimat, étkezésemet, nekem pedig 100.000 Ft költöpénz kell havonta, az járulékokkal, adóval együtt mondjuk 280.000 Ft. Lehet adóztatni, csókolom. Így is ki van találva egy cégnek 15 féle adó Magyarországon.

Nem tartom szerencsésnek, hogy amíg a vállalkozó a saját tőkéjét kockáztatja és a cége adójából finanszíroz egy szociálisan eltartott réteget, addig ez a réteg a pfujj_vállalkozók-pfujj_adózók nótát fújja. Meg azt, hogy fizessetek még többet.

Meg lehet nézni a Görögöket, akik elszórták más pénzét, aztán kértek még és azt is elszórták. Aztán kértek MÉG és azt is. Aztán mikor azt mondták nekik, hogy nem, akkor sztrájkolnak. Mert de igen, adjanak MÉG. Hagy szórják el azt is. Na pontosan ilyen a magyar szociális megélhetési réteg is. Minden mindegy, csak fizessen a "gazdag". Hogy ki a "gazdag"? A vállalkozók, meg a többi ellenség, akinek több van. Kezdve az Opeles szomszéddal, mert miből telik rá a rohadéknak?

P. · http://faszkivan.blog.hu/ 2012.02.24. 11:45:49

Pedig itthoni praktizálásuk során ilyen gyöngyszemekkel is találkozhatnának:

faszkivan.blog.hu/2012/02/23/felreertes_61

TrueY · http://qltura.blog.hu 2012.02.24. 11:49:54

Hát igen! Évtizedekig az orvosok azért kaptak kevesebb pénzt, mert parában majd úgyis megkapják. Ez néhány orvosnak jól is jött, de a többségnek meg nem. Most ezek az emberek nem nagyon tudnak már megélni, így elmennek. Ez megint a kevesebb és egyre többet lenyúló paraszolvenciáért ácsingózó orvosnak kedvez, tehát még kevésbé fognak rajta változtatni. Szánalmas! Mutyiország!

jenőke 2012.02.24. 11:55:44

@isti77:
Fontos tudni németül, hogy mi az atherosclerosis, vagy a myocardium, vagy az oszteoartritisz?
Nem ez a lényeg.
Tágabb ez a világ, mint ahogyan képzeled, benne üldögélve.

Tuvalu 2012.02.24. 11:57:25

Nec pec, nec spec

Ez lenne kb a "nincs pénzem, se reményem".
De így se találtam meg Julius Caesarral kapcsolatban.
Talán amikor Sulla szopatta, vagy mikor visszatért végül száműzetéséből pénztelenül Rómába, akkor mondhatta.
De nem találtam utalást se a dologra.
Ötlet?

mahet 2012.02.24. 11:57:27

Azért fizess amit igénybe veszel, minél kevesebb átalánydíj (TB) van annál hatékonyabb a rendszer és annál kevesebb a potyautas.

Még akkor is működne ha csak jelképes összegekről beszélnénk, de végre tudatosulna mutyizós-hazánkban, hogy minden pénzbe kerül pénzbe kerül.

Az állam meg húzzon ki a lehető legtöbb területről és hagyja érvényesülni a piacot.

mahet 2012.02.24. 12:06:02

@lyken: www.vg.hu/lapokkepek/cikkek/27000/27549_ados.jpg

SZJA-nál is ugyanez a helyzet. Van 300e ember aki mérhető mennyiségű adót fizet - ennek gondolom túlnyomó része a fővárosi multinál dolgozó értelmiségi. (Kelet-Magyarországon szokták őket libsi-bolsi bulizós-fiatalnak is hívni.)

ROZ 2012.02.24. 12:12:39

@Tuvalu:

Tuvalu: Latin nyelvkönyv a gimnáziumok II. osztályának. Benne: "Nec res, nec spes" - Se pénzem, se reményem; Caesar mondása, midőn elhagyta Rómát - épp Sulla proskribciója miatt.

A szólásban a "res" jelentése "pénz", noha jól tudjuk, hogy a szó első jelentései: "dolog", "ügy", "állam".

RedRum 2012.02.24. 12:19:56

@isti77:
Kedves Isti77! A rövid válasz DE, olyan forrón eszik.
De azért menjünk végig a dolgon szép sorjában. Magam 7 éve dolgozom már rendes helyen, így van némi fogalmam azokról a betegekről,egészségügyi rendszerekről, amit ön inkább csak elképzelsz ......bár dolgozom egy ideje itthon is egy kicsit megint, persze a magánszférában, ahol mellesleg tudtunk "Kis Európát" csinálni, tisztességesen, számlával(közkedvelt szitokszó), de ez most nem ide tartozik.
1. A jelenlegi németországi egészségügy helyből át tudja venni pár kisebb ország (pl. mi) ÖSSZES EÜ dolgozóját egyben...és még így is maradnak komoly hiányszakmák. Mindehhez az elvárt nyelvtudás egy B2 (régen középfok) szintű német nyelvvizsga. Az orvosi diploma megszerzéséhez egy-két ilyenre is szükség volt. Mondjuk ez ált. angol, mert olyan, hogy magyar orvostudomány ugye kb. 50-60 éve nincs, olvasni meg kell. De legyen szíves elhinni sokaknak van, és/vagy minimális rákészüléssel megszerezhető. Pontosan tisztában vannak vele a Lajtán túl, hogy egy nyelvet a helyszínen tanulsz meg. Legyen szíves elhinni, tudják. Persze azért valamennyire kell tudni kommunikálni.

2. Nagy-Britannia- sokkal rosszabb ált. egészség tömegeknél = NAGYON sok kórház, és kezelés, egészségtudatos "jómódúak" gyakori konzultáció, privát egészségügy = még több munka, Németország- félprivát egészségügy, aki fizet az nem vár = dolgozni kell valakinek, és a Lajtán túl, ahol a kártérítési perköltségeket 100 milliókban mérik egy kórház sem túlóráztat orvost, hanem betartják a munkaidő normákat (amit EU jog szabályoz, és itthon nagy ívben tesznek rá). Ergo még több embert kell felvenni, ha a folyamatosan növekvő ellátási igényt fedezni akarják.

3. Nem végzi olcsóbban a munkát a magyar orvos sem, az egészségügyet nem olcsó Jancsik irányítják, ez törvényileg szabályozott, értelmes helyeken legalábbis (itt tényleg van kivétel pl. németeknél, de az a "szarrágó" kategória").
De a második felével egyetértek. Nem kap túl nagy média visszhangot, de NAGYON sok magyar orvost dobnak is ki a minősíthetetlen viselkedése miatt, végleg, úgy hogy többet nem dolgozhat orvosként (máshol, de nálunk igen, mert mindegy hogy ki, csak ügyeljen)! Így van, aki itthon kritikátlan, máshol is az lesz, és bizony ott nem nézik el az ilyet. Ez sokkal nagyobb súllyal esik a latba, mint a szakma. Bizony.

Meg egy kis adalék. A nyugati társadalmak öregszenek, és rohamosan nő az igény az ellátásra....és aki (és ők tényleg!) megfizette az adóját, TB-jét, biztosítását, az cserébe el is vár sok mindent....de még így is tűrik a magyarországinál sokszor sokkal hosszabb várólistákat is, amiért a kedves magyar, tisztelet az a kivételnek, adót, tB-t nem fizető mutyizó kliens kiveri a balhét, és keresi a zsebet, meg kiskaput, hogy előre jusson.
Láttam már érkezett mástól is reagálás az írásra, szóval igen, a kása nagyon finom forrón is, és ezt a magyar betegek fogják megenni. Sajnálom a tisztességes kisebbséget, de ezt pont annyira köszönhetik magunknak, mint a politikai semmirekellőknek.
Ja, és a blog címéhez. Tényleg nem csak fizetésért megyünk el. 1. Szakma/oktatás 2. Emberi megbecsülés 3. Fizetés...ez a sorrend nálam.

anyu1966 2012.02.24. 12:20:09

@isti77:

Mondd kedves kommentelő, nem fárasztó ugyanazt mantrázni évek óta ? Hogy szerinted az kamu, nem is kell a külföldnek a magyar orvos ( de kell, valószinüleg ezért megy el évente ezer + ápolónők, mentőtisztek, gyógytornászok, szülésznők ) hogy ott nem kapnak normális fizetést, amihez nem kell a hálapénz ( de kapnak, akár hiszed akár nem, nálunk olyan tragikusna rosszul fizetik őket, én is megtapasztaltam, hidd el már az is kánaán, hogy hó végén se gond a bevásárlás az élelmiszerboltban,jó minőségű élelmiszert vehettem a családnak, hogy nem gond megvenni egy babakocsit vagy nyaralni menni orvosi fizetésből ) és hogy szerinted nem beszélnek nyelveket ( de, sajnos a nagyon nagy többség bezsél a fiatalok közül, a gyerekem 3 nyelv magas szintű ismeretével jutott be egyetemre és az összes csoporttársa beszél legalább angolul vagy angolul és németül, mivel a szakirodalom, előadások, prezentációk egy része is idegen nyelven van.

Szóval inkább sürgősen el kéne gondolkodni azon amit a blogiró ir, hacsak nem akarod, ogy orvos hiján valamelyik 1,7 millió bruttós havi jövedelmű képviselő vegye ki a vakbeledet.

thwarter 2012.02.24. 12:34:33

Ez nem csak az orvosokra igaz, en tudomanyos kutato vagyok es soha nem mennek haza dolgozni, legalabbis amig a kutatasra szant penzek elosztasa (barmi keves is legyen az) nem pusztan politikai (es nem tudomanypolitikai) szempontok szerint tortenik. Az egy dolog, hogy az emberek nincsenek megfizetve, az pedig egy masik, hogy lehetetlen az embernek a munkajat vegeznie. Nem ertek egyet a cikkiroval, az ember nem hivatastudatbol maradna, epp azert megy el.

Mindfield 2012.02.24. 12:36:45

@lariflari: Igen, ez szép. Csakhogy az orvos simán kimehet a piacra, akkor viszont te az életbe nem fogod látni őt, mert nem fogod tudni megfizetni. Nagyon sok jól képzett ember sokkal jobban elélne a piacon!

Dr. Muerte 2012.02.24. 12:36:47

Halász Patrik 2012.02.24. 10:06:58

"Ezzel szemben az alternatív lehetőség az, hogy az állam teremt új forrást. ...lehetne csökkenteni a magas nyugdíjakat és fizetéseket, minél magasabbak, annál többel. Létre lehetne hozni egy vagyoni adókra...építő progresszív adórendszert."
Sajnálom, hogy tőlem kell megtudnod, de nézz körül: a kommunizmus megbukott! Tudod, az, amikor mindenki ugyanannyit keresett és ugyanazt érhette el, függetlenül attól, hogy mennyit tanult és mennyit dolgozott. Sajnos sok más ember fejében sem tiszta ez még, ezért várják annyian, hogy majd az Állam biztosítja mindazt a szolgáltatást ami persze mindenkinek ingyenesen jár. Sajnos egyik kormány sem akarja ezt rendbetenni, ezért van morális és anyagi csődben az ország. És ezért akar elmenni mindenki innen egy élhetőbb helyre, nem csak a pénzért, de egy normális, kiszámítható jövőért.

Francekellregisztralni 2012.02.24. 12:45:02

@Halász Patrik: "ingatlanadó, gépkocsiadó, földbirtokadó" ...aha, franko...osszekuporgattad a leadozott penzedbol, hogy megvehesd (fizettel kamat adot is;), aztan meg adozzal erte, hogy egyaltalan van.(meg persze ahanyszor oroklodik) Szerintem is roppant esszeru adoztatni azokat akik sporolnak es esszel gazdalkodnak...epito szemlelet. Legyen mindenki zsellér, sot napszamos! hurra!

Ez egy orok dilemma marad, hogy "aki nem dolgozik, ne is egyek" az kb ok. Bezzeg a pacemaker az jarjon neki is "a gazdagok" tarcajabol, mert az alapjog...feneket az.

Az a baj, hogy itt nem tudsz jofej lenni, mert valaki mindenkepp megszivja. Vagy a beteg, ha nincs penze, vagy a nem beteg, mert masok kinjat kell finansziroznia "szivjosagbol".

Zöldkabátos (törölt) 2012.02.24. 12:48:37

Szeretem, hogy mindenki anyaz mindenkit :)

Kicist kezdem unni az orvosok zsarolasat, persze igazuk van, megtehetik. Csakhogy mindenki masra igaz, hogy nehez boldogulni kevesebb penzert es rosszabb korulmenyek kozott. Gazdagabb orszagok jobb felteteleket adnak, ez nyilvanvalo, a szegenyebbek pedig rosszabbakat. Ez van. Lehet menni vagy maradni, tegyen mindenki sajat belatasa szerint.

Mi a megoldas? Nem tudom. Most is vannak magankorhazak, de a legtobb ember szamara ez nem megfizetheto.

csakhalkanszólok 2012.02.24. 12:53:53

A fájdalmas csak az - mondom értelmiségiként, akinek szakmájával akár el is lehetne menni - hogy a - még csak nem is - süllyedő hajót most is éppen azok hagyják el, akinek cuki kis mentőmellényük van (értsd konvertibilis diploma), ráadásul éppen benne bíznának a hajón mentőöv nélkül lévők.
És hogy szebb legyen a dolog, a hajó éppen emiatt kezd el süllyedni.

De mit tegyen mondjuk - és éppen nem kétkezi munkást írok - egy magyar tanár. Ő neki szabad megrohadnia itt??? Vagy neki szabad nem csak a pénzért de itt maradnia? Tudtommal kevés magyar tanárt keresnek mondjuk Franciaországban...

A társadalmunk kettéroppant erkölcsileg. Talán érthető a magyarázat a menekülésre, de nem fogadható el. Főleg olyan szakmában, ahol még van eskü... Tudom az nem egy nemzet gyermekeinek, hanem általában emberek gyógyításáról szól, de akkor is az az igazság, hogy a cserbenhagyott emberek készítették azt a fránya mentőmellényt.

Szerintem lehet mosdatni a diplomájukat finanszírozó országot elhagyó értelmiséget, de én erkölcsileg akkor sem tudom elfogadni. Akár pénz, akár más okból teszik...

igenember 2012.02.24. 13:06:18

> akkor itt a következő teendő: írjunk-írassunk ki népszavazást,

Lol, a szavazást már megtartották 2010 április 25-én. A birkák döntöttek: Csak a Fidesz!

kaanm 2012.02.24. 13:06:24

Szép-szép, amit a szerző leírt, de a "nesze semmi fogd meg jól" tipikus esete.
Akkor most mi is a konkrét javaslat ? Mi is az alternatíva ? Általánosságokat én is tudok puffogtatni.

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 13:06:45

megoldás, mint a boltban,a kocsmában, a fogorvosnál: MEG KELL FIZETNI AZONNAL a szolgáltatást.

Ha nincs rá pénzed, be se menjél.

Ezt érzik a fejben kommunisták, hogy ez nem megúszható, ezért a nagy gyűlölet. De ha nem teszik, majd operál téged a képviselő (aki annyira, de annyira megérdemli a pénzét) vagy a kukás ember (távolról sem szeretném leszólni őket) ha hajlandó.

Francekellregisztralni 2012.02.24. 13:09:27

@csakhalkanszólok: "Szerintem lehet mosdatni a diplomájukat finanszírozó országot elhagyó értelmiséget, de én erkölcsileg akkor sem tudom elfogadni."

En imadnam ha nem lenne ado es a szuleim egyenesben finanszirozhattak volna a diplomamat, mert akkor ezzel nem johetnel. Ok ugyanis nem szereztek "ingyen" diplomat, de 40 evig adoztak az oktatasra (is). Lehet uj ez neked is, de nem a semmibol fizeti az orszag ezeket. Meg a BKVt...meg a minden szart amit a szuleim soha nem vettek igenybe.

Amugy ulhetnek otthon mukanelkul, az biztos jobban epitene az orszagot. Gratulalok!

...¤æ%&Å@?!#*?Ø+*µ

Lencsés István 2012.02.24. 13:11:44

Hanem még miért ? :O Ne legyünk már álszentek ....

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 13:12:20

@csakhalkanszólok: ...Tudom az nem egy nemzet gyermekeinek, hanem általában emberek gyógyításáról szól, de akkor is az az igazság, hogy a cserbenhagyott emberek készítették azt a fránya mentőmellényt...

Nem az orvosok hagynak cserben, hanem a társadalom próbálja még a kommunizmust tovább nyújtani, és a legjobb fejű tagjait ingyen dolgoztatni. (a saját munkáját persze minél jobban fizessék meg, mert az jár, ugye?)

ha valaki olyan jónak tartja a orvosi pályát, lehet az orvosi egyetemre jelentkezni akár 40 évesen is, be kell jutni, el kell végezni, (ki kell fizetni az árát) és hajrá!

pjm 2012.02.24. 13:13:48

@lariflari: látom az igazi fidesznyikelhisz mindent. Csak adózó ember van 4,2 millió. A 2 millió kkv- "termelő" ember az ingyenélő önkormányzati, egészségügyi,oktatási, katonai, rendőri, tűzoltási és még sorolhatnám miféle emberek nélkül a feneküket SEM tudnák kitörülni, mert pl SENKI nem vigyázna a hülye gyerekére napközben, meg senki nem csinálna belőle okos gyereket. Szóval ki "termel", meg mit is termel? A fél bited mellé még egy felet kellene gyűjteni, akkor kijönne a nulla.(csak hogy értsd a kettő bitből a másik az egyes...)

pjm 2012.02.24. 13:16:02

@kjapp: Ebben a pillanatban össze tudnád foglalni, mi volt 25 évvel ezelőtt ROSSZABB, mint ma? Elég három pont...

kifordított nagyanyó 2012.02.24. 13:19:21

@isti77: Lássuk csak!
Nagy-Britannia 60 millió
Németország 80 millió
Franciaország 60 millió
Ez ugye 200 millió.És ez csak 3 ország.
Azért ezek néhány tízezer,százezer munkavállalót simán el tudnak nyelni.
Mondjuk aki eleve úgy tanul,hogy külföldre fog menni,az nem hivatástudatból csinálja hanem a pénzért.Bár ez rendkívül felelősségteljes munka.

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 13:20:19

@pjm:

Mivel akkor már bőven éltem íme, ami csak úgy eszembe jutott:

-Nem volt lehetőség külföldre menni a rendszer elől
-nem volt internet
-és azt hittük hogy a nyugati országok jóléte csak úgy magától van (most már tudom, hogy nem)

csakhalkanszólok 2012.02.24. 13:22:44

@kjapp: Sajnálom hogy dühvel reagálsz. Én egy pillanatig nem állítottam hogy nem érzek egyet mélységesen. Megjegyzem tanár vagyok, mondjak még mást?

A lényeg csak annyi, hogy ha minden orvos, majd mérnök, majd minden értelmes ember elmegy, akkor mi marad?

Semmi mást nem állítok, csak hogy ez Én ERKÖLCSILEG nem tudom elfogadni. És van pár pálya, ahol az erkölcsnek azért kellene dominálnia. Ilyen a tanári, de ilyen az orvosi pálya is.

anyu1966 2012.02.24. 13:25:31

@csakhalkanszólok:

Valamint ilyen a politikusi, orsz.gyülési képviselői pálya is, csak valamiért ott nem akaródzott dominálni az erkölcs és a mérték az elmúlt 20 évben ...

csakhalkanszólok 2012.02.24. 13:30:52

@anyu1966: Egyet értünk, de nem tudok mást mondani, csak azt, ha tényleg kimegy az értelmiség, akkor a maradékkal mi lesz? Ráadásul nekik még itt sem marad az immár valóban új (értsd nem 1990 előtt szocializált) értelmiség, aki végre lecserélhetné a drága bebetonozott politikusi gárdánkat.

Nincsenek illúzióim, túl régen olvasok kommenteket. Könnyű rázúdítani bárkire minden dühöt, de az soha nem a lényeget oldja meg. Most sem.

Sajnos a politikusainknak nincsen cuki kis mentőmellényük, nekik ide szól a mandátumuk. De attól én mint magánember még lehetek elkeseredett, amikor látom az értelmiség távozását...

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 13:32:31

@csakhalkanszólok: figyelj, én már most érzem az orvoshiányt, mert a koromnál fogva néha meg kell látogatnom. És nagyon megértem (ha rémítő kilátásokat is vetít előre) ha a reumatológus doktornő este 7-kor azt mondja nekem, hogy ma hetven beteget látott el, és még a magánrendelőjében lenne 1 óra rendelése, de a családja kitagadja ezért (legyen velük többet, nincs szükségük a többlet pénzre).
ÉS KOMOLYAN GONDOLKODIK EGY OSZTRÁK KISVÁROS AJÁNLATÁN, HOGY ELMENJEN ODA SOKKAL KEVESEBB BETEGHEZ, OTT IS bETEG EMBEREKEN SEGÍT, DE OTT EMBERSZÁMBA VESZIK.

Az erkölcsről meg annyit, az is erkölcsös, ha ingyen kívánod a más munkáját, de a magadét meg nem?

Uzi 2012.02.24. 13:36:19

@csakhalkanszólok: individualista nyitott társadalomban arra nem érdemes alapozni, hogy erkölcsi megfontolások megállítják az elvándorlást, erre kizárólag csak a piac (lenne) képes.
Na meg mi az erkölcsösebb:
-megalapozni az anyagi biztonságod, amivel támogathatod a rászoruló otthon maradt rokonaid
-arra várni, hogy a társadalom összessége hirtelen megváltozik és nem lesznek rászoruló rokonaid

Tuvalu 2012.02.24. 13:37:37

@ROZ: Kösz a megoldást.
Mondjuk ennek ellenére is furcsállom, hogy neten beírva a kifejezést egyrészt alig dobja ki a kereső, másrészt Caesarral meg egyáltalán nem (leszámítva ezt a cikket).

De persze pont ezért nem volt más esélyem, mint pl. Te, aki tudott segíteni.

Internet korszakában meg nyilván nem fog senki visszamenni megkeresni, hogy a gimnáziumi könyv honnan vette át az idézetet, aztán az honnan vette át, és megtalálni a végső forrást. :D

pjm 2012.02.24. 13:38:08

@kjapp: a 25 év nem jó már. Mi a fenének akartál volna elmenni a rendszer elől, ha meg tudtál itt is élni? Az internetet nem a magyar kapitalista demokratikus politikai rendszer adta, egyébként én a freemail-os fiókomat 1997-98 ban regisztráltam...A nyugati jólét egyik alapja a marshall terv volt, amit mi sajna nem vettünk igénybe, de lehet úgy jártunk volna vele, mit az eu-s pályázati pénzekkel, a politikál-korrupció nyelte volna le. Szóval a népet lecserélni nem lehet, a magyarra meg legjellemzőbb kórtörténetet elolvashatos. A címe: Rokonok...

pjm 2012.02.24. 13:39:34

De mondom, megválasztottátok őket, élvezzétek a hatalmukat!!

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 13:43:28

@pjm: ...A nyugati jólét egyik alapja a marshall terv volt, amit mi sajna nem vettünk igénybe...

nem biztos, bár ez európában talán részigazság.
De hol volt 30 éve Korea (vagy Finnország)? Sehol. Azóta összeszedték magukat és tartanak ott ahol tartanak. De ahhoz munka (oktatás, tanulás, innováció cél és akarat) kell, és nem az államra várni, hogy más pénzéből segítsen engem, de én meg kerüljem el minden adót mer az 'népnyúzás'.

Csak a fejünkben van baj, de abban nagyon nagy.

csakhalkanszólok 2012.02.24. 13:51:23

@Uzi: Alapvetően jó a felvetés, igen lehet hogy kintről lehet támogatni az otthon maradottakat. Csak tudod nekem az a tapasztalatom, hogy hosszú távon nem így működik. Ez sem kevésbé idilisztikus mint megváltoztatni a társadalmat.

birorichard36 · http://cinemablog.blog.hu/ 2012.02.24. 13:52:20

@Tina0611: hehe. sok tb járulékot fizetünk, aztán az állam mondja meg az oepnek, h. idén mennyi pénzt fog kapni az összbevételből. azt hogy a kettő között mi történik, az nem vicc, de államtitok, semmi közünk hozzá. ennyi. :)

RedRum 2012.02.24. 13:53:00

@Lencsés István: ...írtam korábban.
1. Szakma/oktatás
2. Emberi megbecsülés
3. Életminőség/körülmények, ami a fizetést is magában foglalja

Lehet, hogy nehéz elhinni, de az egészségügyi dolgozók jelentős része tisztességes ember, és elég jó értékítélettel rendelkezik, lévén tudják, mi az igazi baj. Azonban a fenti 3 dolog mindegyike hiányzik, és mindegyike fontos lenne.

pjm 2012.02.24. 13:53:03

@kjapp: Marshall-terv, nem féligazság, nagyon sok pénz. A fejünkre vonatkozó kitétellel egyet értek. Koreába elég sok pénzt toltak politikailag, bár nem szeretnék koreai gyári munkás lennei... Finnország meg ugye szintén jó példa, szerinetm ott a közpénzek kétharmadát azért nem lopják el, vagy igen?
Dolgozzatok rendesen, mert a politikusok még mindíg keveset keresnek....

pjm 2012.02.24. 13:55:34

@RedRum: Azért ha a részterületekre áramló hálapénzeket is a rendszerbe tennénk anélkül, hogy a parlamentben valaki nyitogatná rá a zsebét, több jutna. vagy mennyibe is került egy gyermek állami kórházban születése? Kétszázezer? Igen, eltaláltátok!!!De mondjuk egy májműtét kenőpénze? 180 ezer? Eltaláltátok!!!

anyu1966 2012.02.24. 13:56:14

@csakhalkanszólok:

Az a baj ( és a bologiró szól erről is ) hogy komoly morális probléma olyna körülmények közt dolgozni, ahol egyre kevésbé vannak meg a munkavégzés minimális feltételei. Pár hete egy onkológia vezetője nyilatkozta, hogy már NEM tud megfelelő kezelést, sebészt, gyógyszert optimális időn belül összehozni a sürgős kezelést igénylő betegeknek és napja fele azzal megy el, hogy befolyásos embereknek ( kórházvezetés, minisztérium stb ) próbálja telefonon elmagyarázni, hogy már a protekció is kevés ahhoz, hogy befolyásos ember anyját, hugát, barátját kezelni tudják.

Vagy egy súlyos állapotú betegnek nem csinálnak meg X vizsgálatot, mert takarékossági okokból azt a vizsgálatot nem irhatják ki vagy csak havonta max 1x. Vagy nincs patológus, ápolónő stb

Ilyen helyzetekkel együtt kell élni katasztrófa esetén vagy hadikórházban, de amikor a hétköznapok is erről szólnak egy ( kormánypárt szerint ) remekül müködő országban , normális ember nem tud dolgozni, mert ez nem elviselhető stressz és napi szintű frusztráció.

csakhalkanszólok 2012.02.24. 13:57:13

@kjapp: "Az erkölcsről meg annyit, az is erkölcsös, ha ingyen kívánod a más munkáját, de a magadét meg nem?" NEM! De én nem kívánom ingyen a TE munkádat. Más kívánja ezt, és szerintem néha örül ha mi egymásra támadunk.

Nekem orvos rokonom ment ki, ezt az érvet már ott is ismertem. Értem, de nem fogadom el. Ennyi. Ráadásul erkölcstelen a fogadó ország részéről is, mert nem ő fektetett be, nem ő képzett, ő csak "szüretel". De nem gond, csak akkor szálljon be a fogadó ország a költségekbe, ha már a focisták átigazolásába lehet.

Biga néni 2012.02.24. 13:57:47

@JKJ: "Nem csoda, hogy egyre betegebb mindenki. Röviden összefoglalva. Van lehetőség egészségesen élni mindenkinek. Aki már beteg, annak ez visszafordítható. Nem kell gyógyszerrel szinten tartani (legtöbbször még azt sem) a már beteg állapotot. "

Bár adná a Jóisten, hogy igazad lenne. De hát...
Ülj le, fiam, egyes.

Lencsés István 2012.02.24. 13:58:40

@RedRum: Oktatás van , szakma is . Emberi megbecsülés is , és az nem a kormányon múlik . Életminőséget hagyjuk mert azt mindenkinek más , amilyennek ő akarja . A fizetéssel itthon nincs baj , lehetne több de most nem ez a fő baj . Én tudom hogy tisztességes ember a többség . Az igazi baj nem az egészségügyben van , máshol , és ott sincs nagy baj , csak mindent eltúloznak . Minden megvan amit írtál .

Szélmalomharcos 2012.02.24. 14:02:42

A posztról a régi sláger jutott az eszembe:

"Ez az a ház ahol senni se változik,
ez az a ház ahol áll az idő"

csakhalkanszólok 2012.02.24. 14:04:24

@anyu1966: Igen. egyet értünk. De az én kérdésfelvetésem csak annyi volt: ha mindenki elmegy, akkor mi lesz a helyzet? Az orvosnak jobb, ezt értem, és a többiek? Akinek innentől már nemcsak "gyógyszere"nincs hanem orvosa sem? Ez az erkölcsi dilemma, és csak erre írtam azt, hogy személyesen én nem tudom elfogadni ezt erkölcsileg. És még azt sem állítom hogy igazam van....

Uzi 2012.02.24. 14:14:38

@csakhalkanszólok: A hazautalások volumene azért nem lebecsülendő jelentős migrációval rendelkezó országokban, praktikusan export: www.redeimari.hu/docs/publikaciok/statszhazautalas.pdf

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 14:25:38

@csakhalkanszólok:
...De én nem kívánom ingyen a TE munkádat...
nem is, mert én nem vagyok orvos, csak elszenvedem a hiányukat, meg a szemforgató megokolásokat, miért nem akarnának a kedves betegek egy fillérrel is többet fizetni, mint amit a TB levon tőlük (pedig tudomásul kell venni, hogy egyre kevesebb a befizető akár demográfiai okokból IS, amit a tanárok már megszenvednek).

De ez az kérdés miért nem merül fel a fogorvosnál? Mert ott már megszoktuk, hogy fizetni kell és kész.
(De ne feledjük el, önző módon részt vettünk már egy vizitdíj megfúró népszavazáson is!)

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 14:28:23

@pjm: ...Dolgozzatok rendesen, mert a politikusok még mindíg keveset keresnek...

erre csak József A négysorosa jut eszembe

"Miért legyek én tisztességes?..."

scopolamin 2012.02.24. 14:28:50

Olyan elegem van már abból a mantrából, hogy az orvost, ápolónőt, tanárt, rendőrt, önkormányzati alkalmazottat mások tartják el. Tessék mondani, ezekre nincs szükség? Az orvos a legértékesebb munka eszközét, az embert gyógyítja, ez smafu? A pedagógus, óvónő tanítja gyerekeinket. Sokan nagy mellénnyel üvöltöznek, hogy "aha, én tanítom otthon!", és ha a gyerek makog az órán, akkor a tanár mondhatja, miért nem tanított meg a szülőd?
A termelő szférában dolgozók biztosan saját kútfejükből kerültek olyan pozícióba, ahol hatalmas adókat fizetve "eltartják" a nemzetet? Nemrég egy multinál dolgozó! gyári munkás ismerősöm azon lovagolt, hogy ő "termelő" munkát végez. Kinek termel? Olyant állít elő, amit kivisznek az országból? Szerinte nem más a lényeg, mint az áru előállítása, amit a here réteg közalkalmazott nem termel.
A fentebb említett közszféra dolgozói a MAGYAR embereknek dolgoznak.
Sokan észrevehetnék már, hogy fordítva ülnek a lovon.

scopolamin 2012.02.24. 14:32:08

@anyu1966: Ebben van valami, mert pár héttel ezelőtt egy órácskát vártam csak azért az onkológián, mert a doktornő felszaladt valahová kinyomtatni egy papírt, ugyanis üzemképtelen a nyomtató.

scopolamin 2012.02.24. 14:37:17

@Francekellregisztralni: Tulajdonképpen kicsit erről szól a cikk.

lüke 2012.02.24. 14:47:01

@scopolamin:
ki az a mások?
mér`nem járnak be, úgy dolgoznak?
van termelö és improduktv szféra
igaz kevés a termelö:)

Dr. Muerte 2012.02.24. 14:47:28

@csakhalkanszólok:
Én pedig azt nem tudom erkölcsileg elfogadni, hogy miközben minden egyes forint keresetem után adózom, ennek ellenére én vagyok a hivatalokért/önkormányzatért/rendelőkért, ahol órákat kell várnom, válaszra sem méltatnak, ha pedig igen, akkor csak szájhuzogatva, a nehéz körülményekre hivatkozva. Nem elfogadható számomra erkölcsileg, hogy túl életem felén az az összes kilátásom, hogy ha minden jól alakul, akkor ki tudom fizetni minden hónapban a rezsit időben. Ha mázlim van nem lopják el újra a kocsimat, amire évekig spóroltam és akkor a rendőrségnek sem kell egy laza mozdulattal lezárnia a nyomozást. Természetesen elfogadom erkölcsileg, hogy szakképzett orvosok,tanárok minimálbérért dolgoznak, azt is elfogadom, hogy a hálapénzért semmilyen plusz orvosi szolgáltatást nem kapok és persze azokkal is együttérzek akiket az állam arra szocializált hosszú évek alatt, hogy az adómból fizetett segélyekből támogatásokból éljenek, munka nélkül. Ha minden jól megy, akkor a szülői örökségből (illeték és adó befizetve) és a saját munkából megvásárolt tulajdonom megadóztatásával (dugódíj, ingatlanadó) még támogathatom az ország vezetőit is, akiknek egyik legfontosabb problémája az elmúlt időkben, hogy mekkora legyen a képviselői javadalmazás összege, csak hogy a közismert panamákat ne említsem. Szóval igazad lehet, mégis a pénzről szól az egész, arról a pénzről, amit befizetek adóban és mégsem kapok érte semmit, sem színvonalas szolgáltatást (egészségügy, közrend, közigazgatás), sem jövőt. Ja és mégvalami. Önző dolog, de szeretném ha a gyerekeim egy nyugodt, kiszámítható, élhető világban élnének, nem egy gyűlölködő, kiúttalan közegben. És erkölcsileg nagyon is elfogadható számomra, hogyha az adómmal (+amennyit zsebből bele kell tennem) kifizettem a tanulmányaikat, akkor boldogan éljenek bárhol a világban, ahol előrébb tudnak jutni, ha szorgalmasak és nem köpik le, ha más a véleménye a politikában, vallásban, akármiben.

lüke 2012.02.24. 14:47:54

@scopolamin:
ki az a mások?
mér`nem járnak be, úgy dolgoznak?
van termelö és improduktv szféra
igaz kevés a termelö:)

lüke 2012.02.24. 14:52:18

@kjapp:
az teljesen jól müködö orvosi szakág,
magán alapon müködik, s jól
persze a többi más, a fogorvoslás egyszerü-szék,fúró, tömöanyag- a többi bonyolultabb, s több tudást is kiván
a belgyógyászat a legtöbbet-ott keresnek a legkevesebbet-
a manuálisak is mást, ott többet lehet kersni!
míg a fogászat a legegyszerübb( a szájsebészet már nem)

lyken 2012.02.24. 15:01:02

@csakhalkanszólok: "Megjegyzem tanár vagyok, mondjak még mást?"
Nem kell, így már érthető minden amit írtál. Tisztelem, becsülöm a _jó_ tanárokat. De manapság egyre kevesebb van belőlük és abszolút nem becsülik őket. A testvéreimnek anno inkább finanszíroztam a külföldi egyetemet, csak ne tanárnak menjenek.

"A lényeg csak annyi, hogy ha minden orvos, majd mérnök, majd minden értelmes ember elmegy, akkor mi marad?"
Azok akik megválasztják a populista politikusokat, akik működtetik ezt a fenntarthatatlan rendszert. A "megrendelők" igényxei szerint. Egyszóval a piacképtelen emberek maradnak.

"Semmi mást nem állítok, csak hogy ez Én ERKÖLCSILEG nem tudom elfogadni."
Én meg állítom, hogy aki szerint a saját erkölcsi értékrendje a mindenki számára kötelező etalon, az elfogadhatatlan. Az csőlátás.

"És van pár pálya, ahol az erkölcsnek azért kellene dominálnia. Ilyen a tanári, de ilyen az orvosi pálya is."
Az erkölcs része érzésem szerint a családunkért érzett felelősség. Ha valaki látja, hogy A helyen nem becsülik meg és havi 90-et kap, plusz rabszolgaként kell gürcölni, ill. B helyen van heti 40 óra, 2000 euró fizetés és annyit van a családjával mint más rendes ember, akkor szerinted mit fog választani? Azt, hogy rabszolgaként robotol a plebsért, aki még ezt is kevesli, vagy hogy felelős szülőként jövőt biztosít a családjának egy olyan társadalomban, ami BEFOGADJA, mint HASZNOS tagot?

Medgar 2012.02.24. 15:02:07

@Francekellregisztralni: Mit szólnál ahhoz, ha az éves ingatlanadót levonhatnád az szja-ból?

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 15:02:28

@lüke:
... magán alapon müködik, s jól...

csak nem?

Ettől fél minden dühös hozzászóló, mert mindenki tudja ám az egyszerű megoldást, csak azt is tudják, hogy akkor többet is kellene a belgyógyászatért fizetni, amit persze MINDENKI PRÓBÁL ELKERÜLNI. (fizesse más, az állam, akárki!)

baloo112 2012.02.24. 15:04:42

@Lencsés István: Ez most komoly vagy vicc? Ha komolyan gondolod akkor menjel be dolgozni önkenteskent barmelyik intezmeny ambulanciajara 4 hetet. Utana beszeljunk....

lyken 2012.02.24. 15:08:39

@kjapp: "a reumatológus doktornő este 7-kor azt mondja nekem, hogy ma hetven beteget látott el"
Egy nagyon jó ismerősöm jut eszembe. Budapesten volt orvos, három kórházban dolgozott, hogy kijöjjön valahogy. Egy átlag napján szintén 70 embert látott el. 45 évesen kiment Svédországba. Végigjárt egy 6 hónapos tanfolyamot, fél évig segédorvosként dolgozott, azóta önállóan, immár 7 éve. Napi 6 betege van. Ennyi a keret, amit a kórház előírásai megengednek.
Azóta kifizette minden hitelét amit magyarországon hagyott, van kint lakása, kocsija, hajója, szabadideje. Értem, hogy egyesek itthon el vannak keseredve a kilátástalanságon és egyszerűbb inkább gyalázni azokat akik nem akarnak a posványban ragadni családostól. Csak nem értem. Miért dögöljön meg a másik lova is?

Sarkvideken · http://sarkvideken.blog.hu/ 2012.02.24. 15:14:43

be kell látni, hogy a hazánknál sokkal tehetősebb országok sem tudják megoldani, hogy mindenkinek az ágya végében ott álljon doktor hausz.
társadalom ide vagy oda egyre inkább az öngondoskodás felé kell gondolatban és tettel elmozdulni - vigyázni egészségünkre, biztonságunkra, életünkre. megalapozni öregkori anyagi hátterünket, kiegészíteni gyerekeink oktatását.
57 ropi egy szánalmas próbálkozás, de alkalmas rá, hogy további ékeket üssenek a társadalomba anélkül, hogy a problémák megoldódnának, és lehet a képmutató világgal hitegetni a szavazópolgárokat.
a távozó orvosok meghozták a felelős döntést amivel biztosítják maguk és családjuk megélhetését, a rászoruló állapolgárnak pedig marad az a döntése, hogy egészségesebb életmódot folytasson, vagy olyan anyagi hátteret hozzon létre amiből egy prémium szintű magánegészségügyi ellátásra is futja.
lehet hogy cinikusnak hangzik a mondandóm, de egyszerűen anyagi és humán erőforrással tarthatatlan, hogy szegénynek-gazdagnak XXI. századi színvonalú orvosi ellátása legyen. és ezt lehetne folytatni az összes állam által biztosított szolgáltatásra.
aki hőbörög, hogy akkor mire fizetem a sok adót, járulékot, annak jó hír hogy bármikor kiléphet az állammal kötött szerződéséből, kérhet útlevelet és folytathatja egy reményteljesebb helyen. vagy szerveződve megváltoztathatja a négyévenkénti szavazás útján a szerződési feltételeket.

Mantlesorrow · http://www.sorspecialista.hu 2012.02.24. 15:45:58

akkor írassál ki-hajrá.
persze mindenki hibás: a rendszer, a politikusok, és főleg/elsősorban a betegek. naná! csak az orvosok nem. tipikus tünet, azt kell, hogy mondjam :)

Jofiu 2012.02.24. 15:47:29

@csakhalkanszólok: Ez az értelmetlen romantikus hablaty lenne az erkölcsös amit itt hadoválsz?
Majd biztos egymás megbeszülésétől és a gyorsnaszád mellett sivító széltől lenne hangos az ország ha senki nem menne el. Persze. Ezen múlik, ja. Ha vadidegenek kedvéért akikben az a közös, hogy hasonló neveltetést kapott, értük keresztbetenne a szeretteinek valaki, az bizony kibaszottul erkölcsös.
Olyan beszél le másokat lehetőségről akinek nincsenek lehetőségei. Valamiféle romantikus vak elragadtatást előrángatva. Gyönyörű.
Majd akkor beszélj mikor lesznek lehetőségeid de csakazért is maradsz ott ahol nem lehet kibontakozni, mert a legjobb eset az, hogy tesz rád magasról az erkölcsos réteg, hacsak nem saját pecsenyéjét sütögetve visszahúz. És ezért lemondasz olyan helyről, ahol össze lehet fogni és több értelme, haszna van a munkádnak, a maga kis nem erkölcsös mezején. És nem mellesleg személyesen is jobban jársz.
Az bizony erkölcsös ha elítélsz valakit mert él a jobb és értelmesebb élet ígéretével - mert nem garancia! - a magad lehetőségek nélküli pozíciójából, lebeszélnél másokat arról ami neked nem lehet.

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 15:48:56

...egyre inkább az öngondoskodás felé kell gondolatban és tettel elmozdulni - vigyázni egészségünkre, biztonságunkra, életünkre. megalapozni öregkori anyagi hátterünket, kiegészíteni gyerekeink oktatását...

mélységesen egyetértek.

kjapp · https://napfenyesblog.wordpress.com/ 2012.02.24. 15:56:42

ja és még egy dolog!

Miért van egyre nagyobb hiány Ny Európában is orvosból, mérnökből?

Miért nem tanulnak az ottani ifjak mind orvosnak mérnöknek, ha ott olyan jól megfizetik őket (innen nézve)?

Mert ezek a szakok még konkrét gyakorlati ismeretekből állnak, amit meg kell tanulni pontosan, nehezen, seggelve és alkalmazni kell tudni. Ez nehéz, fáradságos sok éves feladat.

Jobb bankárnak menni meg nálunk is igen divatos büfé szakokra ahol sokat kell dumálni, de gyakorlati ismeret az sokkal kevesebb kell, de jön a pénz.

lyken 2012.02.24. 16:00:35

@csakhalkanszólok: "Ráadásul erkölcstelen a fogadó ország részéről is, mert nem ő fektetett be, nem ő képzett, ő csak "szüretel"."
Pár kérdés: aki kimegy, annak a szülei adóztak. Felsőoktatásra is.
Ismerek olyat aki kiment. A diplomáját fizetős suliban szerezte. Vannak ilyenek jópáran. Ők nem vették ki azt amit a szüleik beletettek. Nekik akkor jár vissza? Mert ugye erkölcsileg akkor hogy is helyes?
Aki otthon ingyenél az adófizetők nyakán, azzal mi a helyzet? Vagy ha otthon munkanélküli az ember, az erkölcsösebb, mint aki kint él és dolgozik?

Francekellregisztralni 2012.02.24. 16:07:12

@Medx: "Mit szólnál ahhoz, ha az éves ingatlanadót levonhatnád az szja-ból?"

Ezesetben meg mi ertelme? Kolcson adok az allamnak vagy mi?
Nekem rohadt mindegy hogy 2 forintot fizetek szja-t vagy 1 forintot mert 1 masikat meg ingatlan ado cimen fizetem ki, amit amazbol levontak... ha 1+1 tobb mint 2 akkor szivas, ha meg egyenlo akkor tok mindegy hogy 1x2 vagy 2x1 ...szolj ha tevedek:D

apanna 2012.02.24. 16:17:38

Javaslom neked a Kanadai egészségügyet, ami évtizedek óta működik, nagyobb részt állami, és kisebb részt magánbefektetőkkel. Arra kínosan ügyelnek, hogy a magán lényegesen kisebb % ban legyen benne. És működik! Nem kell ahhoz eladni egy kórházat sem. Igaz nincs is ennyi.....

Aki azt gondolja, hogy külföldön a kerítés is kolbász, azt el kell keserítsem. Nincs ilyen. Többet keresel, de a beled is kilóg még annál is jobban, mint amit itt ügyeletbe lenyomsz mert nincs elég orvos.
Külföldön azért alkalmaznak, mert kevesebbet fizetnek, mint egy hazainak. Nem másért. De elvárják ugyan azt a színvonalas munkát.
Talán jó lenne ha megnézted volna más országokban a várólistát. El is csodálkoznál, hogy a magyar eü még mindig a középmezőnyben, vagy kicsit feljebb helyezkedik el. Várólista egy sima vizsgálatra pl. Svédországban fél év....Tehát szégyenre nincs ok.

Más: Orvosom, aki szülész nőgyógyász, és a helyi szakrendelőben az önkormányzattól havi 25 ezerért bérli a rendelőt hetente 2x, nekem panaszkodott. Alacsony a bére, sokat dolgozik...
Miközben, soha számlát nem adott, 8 ezer forintot elkér minden egyes betegétől, és van, hogy 2 órát is várni kell a magánrendelésén. Szülésekért is legombol 50 ezret min, a nagyobb és kisebb műtétekről már ne is beszéljünk. 3 hónap alatt felhúzatta a házát a város legszebb helyén.

Lehet ám sírni....

Lencsés István 2012.02.24. 17:56:28

@baloo112: Ez komoly , és tény ugyanis én csak akkor írok amikor tényem van . Nekem van munkám jól keresek szóval nem fogok bemenni sehova . Ja és tanulj meg írni ! :) ;)

csakhalkanszólok 2012.02.24. 19:22:07

Korábbi "nehogymámegmondmialényeg" beszólásokra összefoglalva.

1. Mi a gond? Menjetek. De azt azért ugye szabad hogy aki marad az azért akkor is azt érezze amit akar. Én momentán azt, hogy menj keress pénzt külföldön, de ne várd hogy ezért szeretni foglak. cserébe én sem várom el hogy szeress, és elfogadd mi az én véleményem.

2. Mindenki "fidesznyik", aki nem azt mondja amit a többség. Értem. Mert persze aki ellent mer mondani a többségnek az minimum hülye. Ma már néha nehezebb a nagy diktatúrában nem ellenzéki véleményt képviselni, mint gondolnátok.

3. Én írtam egy kommentet. Ez egy visszajelzés a blog írójának. Ő meg látja hogy hol áll a véleménye. Vagy tetszik neki, vagy nem, de ezért ír blogot. Én meg nem írok, mert nincs hozzá kedvem.
Arról nem tehetek, hogy sokan módszeresen félreértik a komment és a fórum közötti különbséget. A komment a bloghoz szólt. Ha valakinek van kedve lapozzon vissza.

4. És igen, trollnak nevezem azt, aki egy kommentre anyázni kezd, és semmi másra nem használja az ilyen lehetőséget mint hogy anyázzon egy kicsit. És még akkor sem, ha látszólag névvel teszi, mert nem a saját nevét használja.....Na jó én is bevallom, Kovács Ödön vagyok. Így jó?

5. És bár eddig nem személyeskedtem senkivel, nem vágtam dúrván vissza senkinek, már csak azért halkan megjegyzem: bárhogy körülnézek akár orvos barátaim, akár orvosaim, akár csak ismert orvosok között, egy se csóró.

Na ne erősködjetek tovább, távoztam, kár is közvetlenül rám reagálni....

RedRum 2012.02.24. 22:12:58

@Lencsés István: Sajnos ebben nagyon nem értünk egyet, bár igaz, hogy kis mikrokörnyezetben emberi megbecsülés kivívható.
De szakma, és oktatás? Volt szerencsém több ország szakképzését kipróbálni. Kishazánk bölcsődei előkészítő, az "anatómia szigorlathoz képest", igaz én ezt a saját szakmámra mondhatom el, és tudok olyat is ahol, nincs ilyen drámai különbség.
Oktatás semmilyen szervezett formában nem létezik ma itthon, pedig az orvosképzés bizony a diploma után kezdődik. 7-8 év kemény, didaktikus, ellenőrzött, auditált, fornmában, ahol a cél, hogy CSAK a legjobbakból legyen szakorvos. Ne pedig MINDENKIBŐL, aztán meg, ha már elég öreg főorvos.... Hazánkban az ostoba Phd hajkurászást összekeverik az érdemi oktatással. Legyen szíves megnézni, hány Phd, illetve professzor van egy angolszász országban kiadott könyv, cikk szerzői között...lehet, hogy talál egyet.
Nem, itthon nincs oktatás, itthon ügyeleti sor betöltés van, rendelő betöltés van valakivel, mindegy kivel. Az utolsó szög volt, hogy az amúgy egész jól kitalált, csak a gyakorlatban nem működő, nem ellenőrzött rezidens rendszert, ami legalább központi szervezésű volt, így a helyi kiskakasok kicsit kevésbé zsarolhatták a fiatalokat, visszaadták a kórházak kezébe, hogy képezzenek maguknak szakembert. Egy kórházban sem lehet kizárólagos képzést végezni. Ez megint az ügyeleti sor kitöltő ékes szerepébe juttatja a fiatalokat. Az meg már csak az ilyen igénytelenségnek, és a szomorú pénztelenségnek a hozadéka, hogy 60-as 70-es évek szintjén kénytelenek az emberek a betegeket ellátni. Persze van egy két kivételes "csúcs" intézmény, de ent sculdigung, az édeskevés.

Lencsés István 2012.02.25. 09:51:18

@RedRum: Nem kell egyet érteni , ez a demokrácia . :) Mindenkinek lehet mondanivalója , csak nekem tényem van , és ez azért óriási különbség ! :) ;) Létezik oktatás szervezett formában , csak kis közösségekben . Azokat kell bővíteni . Nem kell kórházban képezni magát az embernek , hanem saját magát kell képeznie , és pénzt beleölve továbbképezni magát . Befektetés nélkül nincs siker . Sokkal jobb most a helyzet mint a 60 - as 70 - es években .

Jofiu 2012.02.25. 12:24:32

@csakhalkanszólok: Az önjelölt "megmondommiazerkölcsös, azamiténcsinálok" fajtákat senki nem szereti, ne csodákozz, ha téged sem dícsérnek érte.

RedRum 2012.02.26. 00:44:51

@Lencsés István: Igen itt egy nagyon fontos, és a betegek szempontjából lényeges különbség rejlik. Míg a komoly egészségüggyel, és főleg oktatással rendelkező országok úgy gondolják, hogy minden beteget azonos esélyek illetnek meg, azaz a lehetőségek szerint minden szakképzést teljesítő orvos közel azonos (persze nyílván emberek, így különbözőek vagyunk), és egy nagyon-nagyon magas standardnak kell, hogy megfeleljen, és jogilag bizonyíthatóan kell gyakorlatait, és megszerzett ismereteit bizonyítania, addig itthon rettegve nézünk a pl. baleseti ügyeleti sorra, hogy reméljük, ma sem lesz a családból senkinek ilyen ellátást igénylő baja. Nagy regionális trauma centrumról beszélünk, ahol símán van 2 alkoholista/részeg a 3 ügyeletesből, a józan pedig persze a rezidens/fiatal, valaki aki az ambulanciát is viszi. Csak egy példa. Nem hiszem, hogy a Lajtán túl ilyet lehet mutatni, és azt sem, hogy a 3. józan sok képzésben részesül... A fő oka az volt,a miért itthonról először elmentem, mivel szó szerint saját plafonomba ütköztem. Tanítani senki nem tanított, gyakorlatokra nem engedtek el, mert akkor ki "dógozik". Biztosan lehet magát kicsit képezni az embernek. Egy kicsit. De tevőleges szakmákban pl. az édeskevés.

Lencsés István 2012.02.26. 09:11:11

@RedRum: Nálunk is komoly az egészségügy és az oktatás . Minden beteget nem illettnek meg azonos esélyek , hisz nem mindegy kinek mi a baja . Dehogy van részeg , és alkoholista az ügyeletesek között , azért hazudni nem kell .... Pláne anoniman .... A képzésről már mondtam hogy saját magát kellene képeznie az embernek ha akar valamit ( De utálom magam ismételni ,tiszta általános iskola . :( )

JKJ 2012.02.26. 11:28:51

@Biga néni: "Bár adná a Jóisten, hogy igazad lenne. De hát...
Ülj le, fiam, egyes"

Pontosan a jóisten adta! Ki más? Egyébként ne legyél nevetséges. Ha nem gyógyszerekkel kapcsolatos a megélhetésed, akkor csak magadnak (és a családodnak, barátaidnak) okozol kárt a buta hozzáállásoddal.

RedRum 2012.02.26. 22:12:13

@Lencsés István: Magyarországon amíg bármely bűnöző monogrammként szerepel, addig nem hiszem, hogy alkoholrab kollégákat kéne "felnyomni", főleg, mivel igazából értem mi vezetett ide. Abban hazudtam, hogy tényleg volt pár olyan is, akit ilyen kihágásért felfüggesztettek rövidebb időre (aki pótolható), de akiből csak egy van, az bizony működik. Folyamatosan. Kis magyar valóság.
A képzést illetően teljes az ellentét, így én maradok azt hiszem a magán szférában, meg a határokon kívül. Ott dolgozhatok, taníthatok, és tanulhatok, no meg még meg is élek, és mindezért nem kell vállalhatatlan kompromisszumokat kötnöm. További jókat!

Lencsés István 2012.02.27. 10:42:03

@RedRum: Hát aki kimegy külföldre dolgozni , mert nem képes itthon megélni ( simán meglehet ) az onnantól hitelét vesztett és nem magyar ember ....
süti beállítások módosítása